Tři zranění a až čtyři roky vězení pro dvacetiletého řidiče. To je výsledek nehody v Dolní Lutyni, kterou zavinila rychlá jízda a řidičova neobratnost. Když projížděl obcí, nedokázal vytočit zatáčku a z chodníku smetl rodinu. „Tento řidič měl řidičský průkaz 14 dní. Podle brzdné dráhy musel jet hodně rychle a na kluzkém povrchu nezvládl zatáčku,“ řekla Moravskoslezskému deníku, který zprávu minulý týden přinesl, policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

O podobné případy, kdy řidič kvůli rychlé jízdě v obci způsobí nehodu, není v Česku nouze. Právě překročení povolené rychlosti v obci je totiž nejčastějším přestupkem, kterého se řidiči loni dopouštěli. Z celkových 674 tisíc prohřešků jich je skoro třetina. K dalším nejčastějším restům patří nedodržování značek, nepoužívání bezpečnostních pásů nebo telefonování za jízdy. Oproti roku 2009 však 120 tisíc přestupků ubylo.

Právě telefonování často způsobí, že se řidič nesoustředí na řízení. Riziko, že způsobí nehodu, je pak stejně velké, jako kdyby před jízdou pil alkohol. „Mnoho šoférů si neuvědomuje fakt, že zákaz se automaticky vztahuje i na psaní SMS zpráv. Tato forma je ještě záludnější, protože řidič sleduje displej svého mobilu namísto situace na vozovce,“ vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Za telefonování při jízdě bylo loni potrestáno průměrně 116 řidičů denně.

Zatímco nejmenším počtem předpisů nedbalých řidičů se může pyšnit Pardubický kraj, nejvíce práce měli dopravní policisté v Praze. Ti se totiž museli vypořádat s třiapůlkrát větším počtem hříšníků než policisté v Pardubickém kraji.

Většina řidičů se naštěstí pokutou a trestnými body dokáže poučit. Více než 90 procent se jich do roka po přistižení již žádného přestupku nedopustilo a body jim byly umazány. Téměř tři tisíce řidičů se navíc přihlásily na školení bezpečné jízdy, po jehož absolvování se jim tři trestné body odečetly.

Dopravní prohřešky