Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skřítci na zámku v Janovicích

/FOTOGALERIE/ V pohádkovém světě skřítků, bludiček, hejkalů, čertů, ježibab a dalších hrdinů rýmařovských a jesenických pověstí se ocitnou ti, kteří zavítají do konce září na zámek v Janovicích u Rýmařova.

12.9.2015
SDÍLEJ:

Melyna Ciosová s postavou děda Praděda, vládce jesenických hor, v janovickém zámku.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Při vstupu do stálé expozice uvítá návštěvníky skřítek Janíček, hlavní strážce janovického zámku. Janíčka, ale i další fi gury, jako např. ochránce jesenických hor děda Praděda v nadživotní velikosti, ztvárnila autorka Melyna Ciosová z Břidličné.

O interiér výstavního prostoru se postaraly děti z rýmařovských škol. Děti si mohou nejen prohlížet exponáty, v tamní dílně si mohou vyrobit vlastní skřítky.

„Loutky ztvárňují pověsti našeho kraje. Návštěvníci hledají pověsti království děda Praděda v jednotlivých loutkách. Následně mohou i jednotlivá místa navštívit v reálu a porovnat je se zdejším snovým světem," komentovala říši rýmařovských a jesenických pověstí Melyna Ciosová.

Jednotlivé příběhy si mohou zájemci přečíst v češtině, polštině a angličtině ve speciální brožuře vydané u příležitosti stálé expozice loutek v projektu Poznejme pověsti Rýmařovska.

„Bezplatně brožuru s vybranými pověstmi s ilustracemi mladé autorky Hany Maulerové na požádání vydají v janovickém zámku či v rýmařovském informačním centru na náměstí Míru," potvrdil kurátor výstav a historik umění rýmařovského muzea Michal Vyhlídal.

Otevírací doba do konce září: vždy čtvrtek a sobota
» Výstava skřítků: 13 až 14 hodin, 15 až 16 hodin
» Komentované prohlídky zámku: 14 až 15 hodin, 16 až 17 hodin

Vyrábí skvostné loutky

Více než deset let se věnuje životnímu koníčku, kterým je výroba loutek, Melyna Ciosová z Břidličné. Rukodělné postavičky jsou jako živé: jenom promluvit. Výrobkyně byla vždy zručná, nakonec jí učarovaly čarodějnice a jiné pohádkové bytůstky.

„Nejprve jsem začala tvořit loutky pro sebe. K ručním pracím jsem měla vždy blízko. Mám takové nenechavé ruce, které musí každou techniku vyzkoušet," řekla ke svým začátkům Melyna Ciosová.

Své schopnosti rozvíjela výrobkyně loutek dál a dál. Neustále se zdokonalovala a pracovala na sobě. „Kolikrát jsem darovala loutku někomu pro radost. Potom se to asi nějak rozkřiklo a lidé sami od sebe začali chodit s prosbou o vytvoření originální loutky. Neuměla jsem říct ne," rozložila rukama šikovná tvůrkyně. Nakonec bylo originálních loutek na světě již tolik, že se rozhodla jejich tvůrkyně v této oblasti živnostničit.

„Bylo to ale takové složitější. Už jsem neměla takovou tu tvůrčí svobodu, kterou mám teď zpět. Určitě je to náročnější koníček, ale když vidíte radost v očích lidí, kterým se ty moje čarodějnice a jiné tajuplné bytosti líbí, pokračujete přes všechny překážky dál," uvedla Melyna Ciosová. „Je to hodně o fantazii, nápady přicházejí ruku v ruce s tvorbou. Kolikrát třeba v noci přemýšlíte a těsně před usnutím vás napadne nějaký vynikající motiv," dodala.

Splnila si sen: vystavuje na zámku

Velkým životním snem Melyny Ciosové z Břidličné byla stálá expozice pro tajuplné bytůstky, bludičky, skřítky i čarodějnice vlastní výroby. Sen se po letech opravdu splnil: pohádkové postavičky vystavuje ve stálé expozici zámku v Janovicích u Rýmařova.

Atraktivní podívanou si mohou rodiče s dětmi dopřávat každoročně ve čtvrtky a v soboty v období od května do září. A že je skutečně na co koukat a co obdivovat. „Toužila jsem vytvořit něco pro lidi, kam by chodili, kde by se bavili a u toho se dozvěděli i něco o pohádkovém světě, jak jej popisují historické pověsti Rýmařovska a Jesenicka.

Velká podpora přišla ze strany ředitelky rýmařovského muzea Růženy Zapletalové, neobešla bych se rozhodně bez pochopení mého přítele Petra Libiše," poděkovala Melyna Ciosová na místě, kde je jako doma: v tajuplné říši postaviček z pohádek a pověstí v expozici janovického zámku.

Děti jsou v janovické expozici tvůrkyni loutek Ciosové zdatnými pomocníky. Nejenže školáci z Rýmařova a okolí doplnili k loutkám interiéry. Ty, které přijdou na zámek, si mohou vyrobit nebo nakreslit vlastní postavičku, která se stane součástí stálé sbírky.

„Děti nesmírně baví, že patří do světa pohádek, že se stávají jeho součástí. Mohou se chlubit, že vystavují na zámku," pokyvovala Melyna Ciosová z Břidličné.

Autor: Karel Janeček

12.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Žáčci třídy 1.B Základní školy Bruntál, Jesenická 10, se svou třídní učitelkou Evou Kostrůnkovou.

Představujeme prvňáky ZŠ Bruntál, Jesenická

V celorepublikové soutěži kraj reprezentuje Havlík

V každém kraji je v těchto dnech vyhlašován vítěz soutěže Vodafone Odpovědná firma roku 2017. V Moravskoslezském kraji vyhlásily jako nejodpovědnější společnost výrobce tyčinek se sýrem a solí Havlík Opal.

Petr Kameník: Zranění útočníci nám citelně chybí

/ROZHOVOR/ Rýmařov se v posledním kole MSFL představil na půdě Petřkovic. Byť proti ostravskému celku v sobotu odpoledne nepodal špatný výkon, nakonec hosté prohráli 2:3.

Havárie ústředny vyřadila z provozu telefony na radnici

Od „pátku třináctého“ je mimo provoz nejen přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, ale také telefonní ústředna v budově krnovské radnice.

Krnov obnovil jednání o bývalé slévárně

Pětihektarový pozemek po zbořené krnovské slévárně stále čeká na své využití. Majitel pozemků po Slezské komerční slévárně (SKS), firma Fascination, loni nabídla městu Krnov pět hektarů za 15 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení