Celoroční snahy chovatelů drobného zvířectva, králíků, drůbeže, okrasných a užitkových holubů vyvrcholily mezi 14. a 16. srpnem třídenním výstavním maratónem v areálu před vrbenskými sklárnami. Kdo přišel, měl na co koukat.

„Obvykle jezdíváme na výstavy po celé zemi, jen jednou za rok se můžeme pochlubit i doma, je to pro nás svátek. Nebýt manželky a vnučky, určitě bych chov sám nezvládnul, to kvůli množství zvířat,“ pokračoval Zdeněk Beránek. Na zahrádce má slepice, doma pěstuje králíky.

Kalifornské bílé králíky chová v Karlovicích návštěvník výstavy Jan Vrobel. „Moc se mi líbí králíčci, jsou takoví huňatí,“ svěřila se Deníku jeho vnučka Peťula. Domů by je ale nechtěla. „Asi ne, my už máme doma domácích mazlíčků moc: morčata, čivavu, dvě želvy,“ uvažovala Peťula z Olomouce. Na výstavu je dědeček přivezl rovnou ze Široké Nivy, kde je s ještě menší vnučkou Míšou vyzvedl z letního prázdninového tábora.

Zvířátka, zejména králíky obdivovala i šestiletá Ála Sauerová. Do Jeseníků ji přivezli na prázdniny rodiče z Brna, vrbenskou výstavu si pečlivě prošla s devítiletým bráškou. „Jsou moc hezký ty zvířátka, takový plyšáci krásný,“ zhodnotila poutavou podívanou Ála.

Existenci chovatelů může prodloužit jen stát

Dobrou duší vrbenských výstav je jednatel chovatelského svazu Antonín Beránek. Ač to zní nevěrohodně, s předsedou svazu jej pojí pouze společné příjmení. Příbuzní nejsou. „Oproti loňsku představujeme o padesát králíků méně, drůbeže naopak víc. Plemen je stejně. Letos jsme výstavu posunuli kvůli počasí raději o měsíc dřív,“ konstatoval Antonín Beránek.

Svaz sdružuje ve Vrbně pod Pradědem devatenáct členů. Deset žen, jednu mládežnici a osm chlapů, z toho dva z Hynčic. Další je ze Široké Nivy. V areálu, jenž spravuje úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, zatím chovatelé zůstávají. „Před třemi lety chtěli sedm a půl tisíce korun za pronájem, to my si nemůžeme dovolit. Jsme neziskovou organizací, to by nešlo. Zatím máme výjimku. Do konce roku ale musíme domluvit, co dál,“ odhadoval Antonín Beránek.

Pokud se nedomluví, chovatelé ve Vrbně pod Pradědem pravděpodobně skončí. Úspěchy na výstavách domácích jsou přitom veliké, byla by škoda nechat organizaci zaniknout. „Ceny a poháry vozíme pravidelně. Uvidíme, jak bude,“ potvrdil jednatel Beránek.