Sloučení v Rýmařově

Vloni v únoru došlo ke sloučení rýmařovského gymnázia se sousední učňovskou školou, a to kvůli neustále se snižujícímu počtu studentů a žáků. Slučování škol bylo tehdy podle slov náměstkyně hejtmana kraje pro školství, mládež, sport a tělovýchovu Věry Palkové nutné.

„Vycházeli jsme z pečlivého zhodnocení naplněnosti tříd příslušného oboru, jeho potřebnosti na trhu práce, zastoupení ve městě, okrese i v kraji," řekla Věra Palková. Novou ředitelkou sloučených škol se stala původně ředitelka gymnázia Zdena Kovaříková. Ta souhlasí s myšlenkou, že se sloučení rozhodně nešlo vyhnout v tak malém městě, jako je Rýmařov.

Snahou bylo ve městě střední školy zachovat, i když šlo o natolik odlišné typy škol, gymnázium a střední odbornou školu s učebními obory. „Byly zachovány všechny obory. Pro školní rok 2013 a 2014 jsme neotevřeli pouze obor hutník," uvedla ředitelka Kovaříková.

Ze dvou škol je 
v Bruntále jedna

Loňský rok byl vůbec na slučování škol bohatý. Od 1. července vznikla v Bruntále organizace s názvem Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Bruntál.

„Od aktuálního školního roku přišla obchodní akademie o tři obory, Střední průmyslová škola o jeden. Pro školní rok 2014/2015 škola nabídne obory obchodní akademie, dopravní prostředky, informační technologie a strojírenství," konstatoval Pavel König, učitel odborných předmětů a projektový manažer příspěvkové organizace Střední průmyslová škola a Obchodní akademie Bruntál.

I v tomto případě o sloučení rozhodl zřizovatel škol, Moravskoslezský kraj.

Soumrak nad gymnáziem ve Vrbně

Ve Vrbně pod Pradědem panují v současnosti obavy, že se bude muset letos v létě tamní sportovní gymnázium stěhovat do Bruntálu. Ředitel bruntálského gymnázia našim novinám informaci nepotvrdil, sdílnější byla zástupkyně ředitele pro odloučené pracoviště ve Vrbně pod Pradědem Jitka Krätschmerová.

„Když jsme se o situaci bavili s panem ředitelem naposled, řekl, že sám to ještě nemá rozhodnuto," sdělila Krätschmerová. Do budovy gymnázia v Dukelské ulici v Bruntále se ve školním roce 2014/2015 nevejdou všichni. A před uvažovaným nastěhování do vedlejšího objektu, který užívalo učiliště Dukelská, o němž ředitel Melichar také uvažoval, by se musely uskutečnit stavební úpravy.

Učni se v Bruntále stěhovali

Po šedesáti letech se přestěhovala vloni v prosinci Střední odborná škola v Bruntále z dosavadního sídla v Dukelské ulici do objektu v Krnovské ulici. Historická budova, která dlouhá léta v minulosti patřila vzdělávání, zeje prázdnotou.

Střední odborná škola v Bruntále sídlila v Dukelské ulici v budově patřící městu. Budova byla postavena v roce 1731 jako piaristické gymnázium a latinská hlavní škola. Později se z ní stalo světské gymnázium. Po vzniku Československé republiky v roce 1918 sídlila v budově německá učňovská škola s pobočkami v Horním Benešově a ve Vrbně pod Pradědem. Po roce 1945 se vše opět změnilo, část učňovské školy přesídlila do Mahenovy ulice.

„Nyní si přál krajský úřad jako zřizovatel, aby všechny jeho školy sídlily také v jeho budovách. Padlo rozhodnutí, že se přesuneme do Krnovské ulice," konstatovala ředitelka bruntálské Střední odborné školy Eva Nedomlelová. Nejprve bylo nutné komplex budov 
v Krnovské ulici přestavět. Z elektrikářských dílen vznikly učebny, ve dvě učebny se proměnil internát. Poslední stěhování proběhlo vloni 17. prosince, kdy se do nového působiště přesunuly kabinety vedení školy.

„Budova v Dukelské ulici zůstala zatím prázdná. Krajskou budovou je naopak hotel Hvězda, kde probíhá praktický výcvik kuchařů a číšníků," uvedla Eva Nedomlelová. Mimo Hvězdy veškerý výcvik žáků probíhá nyní v Krnovské ulici.

„Myslela jsem si, že se mi po Dukelské ulici bude velmi stýskat, že stěhování obrečím. Nakonec vše proběhlo hladce," ujistila ředitelka, která na původním pracovišti pracovala od roku 1984, jako ředitelka od roku 1998. Škola změnila působiště po dlouhých šedesáti letech. Opuštěnou budovu v Dukelské ulici, která patří městu, by do budoucna mohli využívat studenti a pedagogové sousedního gymnázia. Bylo by to snad potřeba, pokud by se do Bruntálu přesunula sportovní odnož školy z Vrbna pod Pradědem.