Cílem je spravit školním jídelnám pověst. Přihlášené jídelny musí splnit náročná kritéria na chuť, cenu a výživové hodnoty pokrmů, v porotě zasednou kromě odborníků i malí strávníci.

„Touto soutěží bychom se rádi pokusili zbořit zažitý mýtus, že pokrmy připravované ve školních jídelnách nejsou dobré,“ sdělila Alena Strosserová ze Společnosti pro výživu. Školy musí v soutěži připravit kompletní polední menu, které se skutečně nachází v jejich běžném jídelníčku. Kromě použitých surovin, přípravy a chuti pokrmů bude porota hodnotit i nutriční a zdravotní hledisko. Cena za jednu porci nesmí přesáhnout 27,50 koruny.

Školy se mohou hlásit do konce letošního července. Poté vybere porota, složená z odborníků na výživu, lékaře a hygienika, deset finalistů, kteří se utkají v říjnu v Praze. Zde pak o nejlepším školním obědě rozhodnou zástupci ministerstva školství i samotní žáci. Vítězná jídelna dostane 20 tisíc korun na vybavení kuchyně.

„Zároveň bychom rádi inspirovali i ty školní jídelny, které se soutěže nezúčastnily, aby samy vyzkoušely některé z úspěšných receptů,“ uvedla Strosserová.

Vítězné recepty totiž budou vystaveny na webu www.ZijZdrave.cz. Na této adrese také školy najdou potřebné informace k soutěži. Kromě toho zde kuchařky najdou aplikaci, která jim umožní vytvořit jídelníček a nákupní košík podle zadaných parametrů.

(čtk)