Stavební práce v celkovém rozsahu kolem třiceti milionů korun byly zahájeny v září a skončí nejpozději v srpnu roku 2008, aby ji v příštím školním roce již mohli využívat žáci základních škol na Smetanově a Dvořákově okruhu a další zájemci o stravování. Její kapacita se rekonstrukcí zvýší na 1000 jídel denně, tedy o 300 jídel denně více, než tomu bylo dosud.

„Po rekonstrukci vzniknou v objektu dvě jídelny, v přízemí pro žáky a v prvním patře pro učitele a ostatní strávníky, nové bude také technologické vybavení kuchyně a nábytek,“ uvedl vedoucí investičního oddělení odboru regionálního rozvoje Georgios Bazakas. Stavební dodavatelská firma AF stav už provedla bourací práce uvnitř budovy, výměnu poškozených trámů krovu a práce na přístavbě v dvorní části.

Zároveň zde ČEZ již vybudoval novou elektropřípojku. Město Krnov formou výběrového řízení našlo dodavatele technologie kuchyně v hodnotě kolem osmi milionů korun, a další výběrové řízení určí dodavatele nábytku, který také bude stát přes milion. Rekonstrukce jídelny nejenže zvýší komfort stravování žáků a učitelů, ale také dodá budově v centru města důstojný a reprezentativní vzhled.

Budova jídelny byla postavena v letech 1854 až 1855. Původně v ní bývalo sídlo okresního soudu a věznice. Historický vzhled budovy byl v druhé polovině minulého století notně pošramocen nevhodnými zásahy.

František Kuba

Zátor má projekt na novou školní jídelnu, chybí peníze

Obec Zátor si nechala zpracovat projektovou dokumentaci na výstavbu nové školní jídelny projektantům. Náklady na výstavbu stravovacího provozu zátorské Základní školy, která bude sloužit pro celou spádovou oblast, se budou pohybovat kolem deseti miliónů korun.

Tato investice je naléhavá, protože současná jídelna už nevyhovuje zpřísněným normám. Pokud by došlo k uzavření stravovacího provozu, těžko by mohla fungovat zátorská škola, která je povinna zajistit stravování žákům i kantorům. Stávající jídelna neodpovídá novým hygienickým normám a správně měla být zrekonstruována už loni.

Podobná rekonstrukce za několik miliónů korun už proběhla v zátorské školce. Na její realizaci si vzali zátorští úvěr, jelikož nenašli vhodný dotační titul, ze kterého by případně čerpali dotaci. Také dotaci na školní jídelnu zatím marně shání. „Výstavba školní jídelny bude finančně náročná a doufám, že se nám podaří sehnat vhodné dotační tituly, na které bychom poslali žádosti o dataci. O finanční prostředky žádáme Moravskoslezský kraj, Ministerstvo Školství, Ministerstvo Financí a další instituce. Jelikož už brzy splatíme úvěr na plynofikaci obce, mohli bychom si vzít i další menší úvěr a něco jsme schopni zaplatit z vlastních zdrojů. Je ale jisté, že se bez dotačních prostředků států neobejdeme,“ naznačila řešení Salome Sýkorová, starostka obce Zátor.

Pokud by se zátorským nepodařilo sehnat peníze na výstavbu školní jídelny, tak by dvě sta padesát žáků muselo dojíždět do jiných škol, což by zkomplikovalo život desítkám rodin z vesnice a jejího okolí a pětadvacet zaměstnanců školy by přišlo o práci.

Jiří Krušina