Akce Běh pro Afriku se připravovala dlouho dopředu. Každý žák, který se chtěl běhu zúčastnit, si zajistil svého sponzora. Úkolem sponzora bylo slíbit, že podle počtu zaběhnutých koleček zaplatí určitou částku.

Výtěžek této netradiční sbírky pak nadace Člověk v tísni použije na výstavbu školy v Etiopii nebo na zakoupení školních potřeb pro tamní žáky.

Běželo se 9. června a nyní je vše již spočítáno a známe výsledky. „Vyběhali jsme 19 825 korun, běželo 71 dětí a dospělých plus jeden pes, uběhli jsme dohromady 102 kilometrů a 400 metrů, 15 dětí uběhlo maximální počet deset koleček, to znamená čtyři kilometry," uvedla hlavní organizátorka akce Alena Grossová, pedagožka ZŠ a MŠ Jindřichov.

SPOKOJENÍ BĚŽCI

A jak se dětem běželo? „Běželo se mi pohodlně, protože jsem věděla, že nejde o čas, uběhla jsem dvě kolečka a jsem se svým výkonem spokojena," odpověděla Eva Lerchová, žákyně 6. ročníku.

Třeťák Tadeáš Kusenda uběhl dokonce čtyři kolečka. „Baví mě běhat, takže jsem běžel rád a moc mě to bavilo, uběhl jsem čtyři kolečka a tím jsem pro děti v Africe vydělal 400 korun," zářil spokojeností malý běžec.

Sponzory běžců byli většinou rodiče. „Ráda jsem přispěla, protože nápad s během, za který se vyberou peníze na stavbu škol, mi připadal velice zajímavý," vysvětlila svou motivaci se do akce zapojit Jana Schánělcová, která je maminkou hned dvou běžkyň.

VZDĚLÁNÍ NENÍ SAMOZŘEJMÉ

Nešlo přitom ale jen o jednorázovou akci a běh. Pedagogové si přejí, aby děti také pochopily, že ne pro každé dítě na světě je vzdělání samozřejmé.

Součástí akce tak byly informace o tomto tématu. „Děvčata ze sedmého ročníku Irena Timová a Nikola Netuková seznámily přítomné se základními fakty o vzdělání a gramotnosti ve světě. Návštěvníci také zhlédli videoprezentaci o situaci ve školství v Etiopii a vyslechli zdravici Vojtěcha Drahoráda, pracovníka nadace Člověk v tísni, který má stavbu škol v Etiopii na starost," uvedla Alena Grossová, která byla s průběhem i výsledky celé akce velmi spokojená.

„Byli jsme svědky několika rekordů ve zdolání deseti koleček a obáváme se, že kdyby nebyl stanoven maximální počet koleček, běhají na hřišti někteří ještě dnes. Přítomní rodiče, sponzoři, při výkonech svých dětí začali rychle kontrolovat obsah svých peněženek, protože jim hrozil finanční kolaps," dodala s úsměvem organizátorka.

Velkým překvapením byla i skupinka běžců z řad rodičů, učitelů a dalších návštěvníků, kteří se přihlásili a uběhli alespoň jedno symbolické kolo.

Gabriela Mathiasová