Vše začalo v loňském školním roce první přednáškou Afrika nevšedníma očima. „Žáci z nižšího stupně se seznámili s běžným životem dětí v Africe a starší žáci se zajímali také o vážné problémy v afrických zemí, jako je například AIDS. Po této přednášce jsme se rozhodli dětem Africe nějak pomoci. Nejdříve jsme uspořádali sbírku starých hraček, které byly následně odeslány do Afriky. Poté jsme uzavřeli partnerství s keňskou školou,“ vzpomíná učitelka Veronika Bražotikosová jak se téma Afrika dostalo ke krnovským dětem.

Škola navázala spolupráci s Humanistickým centrem Narovinu, které organizuje pomoc Africe například sháněním školních pomůcek, které by mohli žáci v Keni použít. „Na výrobě pomůcek se podíleli žáci naší školy, a také jsme se v rámci projektu Afrika nevšedníma očima rozhodli adoptovat africkou dívku Snaidu Mammy, která žije v Keni ve velmi chudém prostředí. Snažíme se jí zajistit potřebné peníze ze kterých se platí školné, uniforma, psací potřeby a různé školní pomůcky. Chtěli bychom společnými silami tomuto dítěti zlepšit vyhlídky do dalšího života,“ dodala Veronika Bražotikosová.

Krnov v listopadu osobně navštívila koordinátorka Ilonou Musílkovou, která má na starost pomoc této adoptované dívce. „Ta si pro nás připravila velmi milé překvapení, když s sebou přivezla také koordinátorku za africkou stranu, paní Alici Kuvalani přímo z keňského Nairobi. Žáci ze 7. B a 8. B třídy se dozvěděli spoustu zajímavých informací z prostředí, kde čtrnáctiletá Snaida Mummy žije a také jak funguje škola, kterou navštěvuje. Na její vzdělání byla v březnu zaslána finanční částka 7 200 Kč získaná sbírkou mezi učiteli a zaměstnanci školy,“ dodala Veronika Bražotikosová. Na pomoc africké dívce věnovali žáci výtěžek z prodeje svých výrobků v rámci Krnovského jarmarku.

O pomoc Africe se zajímá také školní parlament, který působí na Dvořákově okruhu. Iniciativní parlament zorganizoval sbírku autolékárniček, které se vzhledem k novelizaci vyhlášky staly pro řidiče nepotřebné. Hlavním organizátorem sbírky autolékárniček je základní škola z Lipníka nad Bečvou a mezinárodní humanitární organizace ADRA. „O akci se školní parlament dozvěděl od pana Tomáše Sedláka, který nás oslovil a požádal o spolupráci,“ uvedla koordinátorka školního parlamentu Martina Kopecká.

Krnovské děti předaly letáčky s informacemi o sbírce svým rodičům a čekaly, jestli se u nich doma staré autolékárnička najde. „Rozhodnutí o darování nepotřebné autolékárničky děti už samozřejmě nechávají na dospělých s vědomím, že pro sbírku udělali vše. Ví, že je správné pomáhat lidem v Africe, protože většina Afričanů nemá dostatek peněz ani na základní lékařské vybavení či ošetření. Sbírka umožní lékařům z nadace Adra ošetřovat zraněné a nemocné zdarma. Staré autolékárničky sbíráme do konce ledna. V polovině prosince jsme měli patnáct kusů, tak doufáme, že jich ještě pár přibude,” dodala koordinátorka školního parlamentu Martina Kopecká.

Obsah autolékárniček bude použit v ambulanci humanitární organizace Adra v africkém městě Itibo. Z obsahu autolékárničky Adra využije pouze obvazy, obvazy s polštářky, trojcípý šátek, náplast na cívce, náplast s polštářkem, chirurgické rukavice v obalu a isotermickou fólii. Není tedy potřeba odevzdávat celé autolékárničky, stačí z jejich obsahu o jen výše uvedený zdravotnický materiál. Pokud se chce také veřejnost zapojit do sbírky, kterou vyhlásil školní parlament ZŠ Dvořákův okruh, mohou kontaktovat Martinu Kopeckou na telefonu 554 612 676 nebo emailem: kopecka@zs1krnov.cz.