Páteční seriál Deníku:
Den s…

Obě děti z Bruntálu kráčejí ve stopách otců, někdejších minikárových borců Ludvíka Grebeníčka a Jiřího Panáče. Tátové jezdívali jako mladí a nyní pokračují v započaté rodinné tradici jejich děti. „Na závodech se potkáváme s rodinami se stejným koníčkem. O naše nástupníky rozhodně není v minikárách nouze,“ řekl Ludvík Grebeníček s tím, že závody nejsou jen o vítězstvích a rekordech, ale také o trávení společného času s lidmi, kteří se baví stejnými zájmy.

Kristýnka Grebeníčková má ve svých osmi letech za sebou už osmnáct ostrých závodů. Závodit přitom začala až letos v červnu. „Mým nejlepším umístěním je zatím třetí místo v Evropském poháru,“ hrdě hlásila Kristýnka Grebeníčková. Její kategorie je smíšená, takže dívenka s přehledem poráží pravidelně i zástupy chlapců, kterých se kolem motokár pohybuje podstatně víc. Nedává jim žádnou šanci. Rychlé jízdy z kopce osázeného kolíky se Kristýnka nebojí. Za sebou zatím nemá žádnou nehodu. Mimo jízdy na minikárách hraje šikovná a usměvavá holčička ještě závodně tenis.

Radek Panáč neobjel prozatím tolik závodů jako Kristýnka. Má za sebou sedm soutěžních podniků, a to mezi kluky, kteří nějaký ten rok už jezdí a je jim zpravidla o čtyři roky víc, než je Radkovi. Start proto neměl lehký, přesto odvážně v závodění pokračuje. „Mí soupeři jezdí soutěžně sedm, osm let. Teď se mi podařilo v Albrechticích porazit i ostřílené soupeře, kteří už mají jméno,“ radoval se Radek Panáč. V Evropském poháru je nyní na sedmém místě.

Zelené překážky objíždějí Kristýnka a Radek podle pravidel zleva, červené zprava.Kdo mine, toho čeká penalizace sta vteřin, za každou sraženou plechovku jsou to vteřiny dvě. „Časy jsou v závodech tak vyrovnané, že srazit byť jedinou plechovku znamená ztrátu několika míst v konečném pořadí,“ vysvětlil princip závodění tatínek Kristýnky Grebeníčkové. Co se počítá, to je přesnost projetí kolíkové dráhy a nejrychlejší čas.

Děti nezastaví v jízdě ani déšť. Zažily už ale i proudy vody na trati. Minikáry mají speciální gumy, které se nedají běžně koupit. Snad nebude pršet následující víkend v Kadani, kam se Kristýnka a Radek chystají spolu s rodiči na finále Poháru České republiky v Rožnově pod Radhoštěm. Kristýnka Grebeníčková ještě tento víkend stihne mistrovství České republiky v Okounově u Kadaně v Čechách.

Rodiny obou dětí v současnosti staví dvě nové minikáry, které jinak běžně v obchodech získat nelze. Díru na trhu se snaží rodiče zaplnit sami. Konstrukce minikár je však natolik složitá, že museli přivolat bruntálského vodotopenáře Jana Erbena, který vlastní všechny potřebné nástroje a zařízení pro zdárné dokončení minikár.