Jinak si andělskohorští školáci mohli prohlédnout veškeré záchranářské vybavení. „Podívali se do sanitky, prohlédli si náš záchranářský batoh, vakuové fixační dlahy, defibrilátor, transportní prkno ferno – tedy nosítka pro záchranu na vodě, vyzkoušeli plovací záchranné vesty a přilby, zkrátka vše, co používáme při naší práci,“ řekl Petr Matzke, člen Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Bruntál – Slezská Harta.
Děti si mohly vše osahat a vyzkoušet, sledovaly i praktickou ukázku. Zájemci si zkusili na cvičné figuríně nepřímou masáž srdce a umělé dýchání. Záchranáři mluvili o bezpečí u vody, zásadách první pomoci a připomněli dětem telefonních čísla tísňových linek a výhody aplikace Záchranka v mobilu. Ta rychle zkontaktuje zdravotnickou záchrannou službu nebo horskou službu stiskem jediného tlačítka. Navíc má řadu dalších chytrých funkcí a propojení.

„Děti se ptaly na řadu věcí, třeba je zajímalo, co dělat dřív, jestli zastavit krvácení nebo resuscitovat. Některé navštěvují kroužek mladých hasičů, tam bylo vidět, že mají o první pomoci povědomí. A některé starší děti mají z domu třeba zkušenosti s cukrovkáři nebo vážnými stavy. Důležité je, aby něco udělaly, zavolali pomoc, sehnali dospělého. Všechny mají mobily a tísňové linky znají,“ konstatoval Petr Matzke.
Utonutí je v Česku druhou nejčastější příčinou náhlé smrti dětí a mladých lidí. Ročně se utopí zhruba dvě stě lidí a zhruba v každém desátém případě je obětí dítě. Proto vodní záchranáři kladou velký důraz na prevenci.