Jinak si andělskohorští školáci mohli prohlédnout veškeré záchranářské vybavení. „Podívali se do sanitky, prohlédli si náš záchranářský batoh, vakuové fixační dlahy, defibrilátor, transportní prkno ferno – tedy nosítka pro záchranu na vodě, vyzkoušeli plovací záchranné vesty a přilby, zkrátka vše, co používáme při naší práci,“ řekl Petr Matzke, člen Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Bruntál – Slezská Harta.

Děti si mohly vše osahat a vyzkoušet, sledovaly i praktickou ukázku. Zájemci si zkusili na cvičné figuríně nepřímou masáž srdce a umělé dýchání. Záchranáři mluvili o bezpečí u vody, zásadách první pomoci a připomněli dětem telefonních čísla tísňových linek a výhody aplikace Záchranka v mobilu. Ta rychle zkontaktuje zdravotnickou záchrannou službu nebo horskou službu stiskem jediného tlačítka. Navíc má řadu dalších chytrých funkcí a propojení.

Paní učitelka Taťána Kurečková působí na Základní škole Město Albrechtice. Po 38 letech ve školství se chystá do důchodu.
Paní učitelku Kurečkovou z Města Albrechtice čekají poslední prázdniny

„Děti se ptaly na řadu věcí, třeba je zajímalo, co dělat dřív, jestli zastavit krvácení nebo resuscitovat. Některé navštěvují kroužek mladých hasičů, tam bylo vidět, že mají o první pomoci povědomí. A některé starší děti mají z domu třeba zkušenosti s cukrovkáři nebo vážnými stavy. Důležité je, aby něco udělaly, zavolali pomoc, sehnali dospělého. Všechny mají mobily a tísňové linky znají,“ konstatoval Petr Matzke.

Utonutí je v Česku druhou nejčastější příčinou náhlé smrti dětí a mladých lidí. Ročně se utopí zhruba dvě stě lidí a zhruba v každém desátém případě je obětí dítě. Proto vodní záchranáři kladou velký důraz na prevenci.