V hodinách povinně volitelného předmětu Přírodovědná praktika si žáci šestých ročníků dostali možnost vyrobit svůj vlastní blesk pomocí Van de Graaffova generátoru. Aby práce s tímto generátorem byla pro všechny bezpečná, blesky dosahovaly jen deseti centimetrů.
Výboj sice odpovídal síle 300 000 Voltů, ale jeho proud je minimální, takže práce s tímto generátorem je pro všechny bezpečná.
„Ve Van de Graaffovově generátoru se pomocí pohyblivého pásu z nevodivého materiálu přenáší elektrický náboj, který se získá třením o kartáč. Tento náboj je pásem unášen do nitra kovové koule. Tam je odebrán a odveden na povrch velké koule.
Vybitá část pásu se pak vrací k novému nabití. Velká a malá koule mají opačný náboj. Při jejich vzájemném přiblížení najdou elektrony cestu jak přejít z velké koule na malou. Vytvoří jakoby „most", přes který cestují my tento most vidíme jako blesk," vysvětlila učitelka fyziky Michaela Kubiszová, jak se ve školní třídě dají dělat skutečné blesky.
Žáci si také pomocí Van de Graaffova generátoru vyzkoušeli, jak funguje vzájemné odpuzování stejně nabitých předmětů. Užili si nejen poznání, ale i legrace, když se umělé vlásky rozčepýřily a bubliny odletovaly od generátoru.
Albrechtičtí školáci se už jistě těší na další hodiny fyziky a hlavně na to, jaké zajímavé experimenty je čekají příště.
Van de Graaffův generátorVan de Graaffův generátor je elektrostatické zařízení, kterým je možné nabíjet kovovou kouli na velmi vysoké napětí. Tento stroj dostal název podle svého vynálezce Američana R.J van de Graaffa, který první verzi sestrojil v roce 1929.
Tento generátor se stal jedním z prvních urychlovačů v historii částicové fyziky. Dnes už je jeho praktické využití dost omezené. Většinou slouží jen jako školní vyučovací pomůcka při vysvětlování elektrostatických principů v hodinách fyziky. Pokusy s tímto generátorem jsou ale vždy zajímavé, zábavné a plné dobrodružství.