Účast na vytváření veřejného prostoru

„Děti jsou do tohoto projektu zapojeny hlavně proto, aby se samy podílely na tvorbě veřejného prostoru. Přivítali je zde zástupci města a Českého svazu ochránců přírody Město Albrechtice. Po výsadbě je jako poděkování čekal piknik, který byl připraven v přilehlém zámeckém parku.

Tématicky z ovoce, které je v prostoru vysazeno. Mohli tak například ochutnat domácí limonádu s lístky máty, malinami či rybízem," uvedla předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Město Albrechtice Alena Křištofová.

Celý prostor na úpatí vrchu Dubí byl vyčištěn a doset směsí s ohledem na vytvoření kopretinové louky. V příštím roce by prostor mezi jednotlivými skupinami ovocných stromů měl porůst jemnými květy hvozdíku, kopretin či řebříčku.

Své místo zde mají také netradiční rostliny jako muchovník, černý jeřáb, rakytník či kdoule. O projektu a jeho realizaci se návštěvníci dozví z tabule u odpočívadla.

Projekt Rozumu navzdory úprava veřejného prostranství trochu jinak, na kterém se děti podílely, vznikl jako alternativa k běžné úpravě veřejných prostranství, kdy se povětšinou seče tráva a sázejí okrasné stromy a květiny.

K čemu je to dobré?

Smyslem projektu je vrátit do obcí ovocné stromy či květinovou louku. Lidé si zde v budoucnu mohou přijít odpočinout a přitom si utrhnou ovoce, na němž si mohou pochutnat.

„Celý projekt je postaven na spolupráci všech, koho se veřejný prostor týká, a proto také všem za účast na tomto projektu patří poděkování," dodala Alena Křištofová.