V krnovské nemocnici totiž vznikla škola pro budoucí maminky, tatínky a další rodinné příslušníky. Nemocnice spustila projekt „Škola rodičů“ především jako pomoc pro rodiče prvorozených dětí, kteří jsou často nejistí a potřebují více informací o tom, co se děje při porodu a v prvních týdnech a měsících vývoje miminka. „Bývají až příliš úzkostliví nebo si naopak neuvědomují dostatečně všechna rizika, na která je potřeba se připravit již před porodem,“ uvedla Lenka Petřeková, vrchní sestra porodního oddělení nemocnice v Krnově.

Zaměstnanci nemocnice tedy vymysleli, připravili a dnes zahájili tento speciální vzdělávací cyklus, který nabídne novopečeným rodičům pomocnou ruku. Jeho smyslem je pomoci předcházet obavám z porodu, z bolesti a z toho, že se rodiče nebudou umět o malinkého človíčka v prvních měsících jeho života správně starat. Zdravotníci si pro své budoucí žáky připravili filmové ukázky, besedy i praktický nácvik. Škola rodičů bude navíc probíhat v krásných nových prostorách dětské rehabilitace.

„Rodiče, kteří se do prázdninového projektu přihlásí, si mohou vybrat ze dvou programů. K dispozici bude jednorázový nebo program složený z pěti lekcí. Setkání se uskuteční vždy podle zájmu rodičů. Na jednorázový program se mohou objednávat telefonicky na telefonním čísle 554 690 411, e-mailem nebo přes porodní asistentky z privátních gynekologických ambulancí z celého bruntálského a krnovského regionu,“ upřesnila Lenka Petřeková. Jednorázová setkání proběhnou bezplatně a může se na ně přijít podívat kdokoli.

Velká část „Školy rodičů“ bude věnována poporodnímu období, vztahu matky s novorozencem, kojení a samozřejmě spolupráci s novorozeneckým oddělením. „Stává se, že tato rodičovská přípravka má velmi kladný vliv na partnera, který se začne aktivněji zapojovat do celého porodního procesu,“ podotkla Petřeková.

„Stále více také roste zájem rodičů o takzvaný bonding, tedy proces, kdy se tvoří pouto mezi maminkou a děťátkem. Ten začíná už v prvních vteřinách po porodu, proto je velmi důležité, aby zdravotníci miminko ještě před umytím položili na hruď matky,“ dodala Petřeková.

Kromě jednorázového a bezplatného výukového programu se zájemci o podrobnější studium rodičovství mohou přihlásit na kurz, který se skládá z pěti lekcí v průběhu pěti týdnů. Termíny nově začínajících kurzů budou zdravotníci aktualizovat na webových stránkách krnovské nemocnice. „Rodiče, kteří se budou chtít objednat na pětitýdenní kurz, se mohou obrátit na porodní asistentku Olgu Bartákovou na telefonním čísle 554 690 448. Cena jedné lekce je 50 korun a cena celého kurzu je 250 korun,“ doplnila Lenka Petřeková.

Na „Školu rodičů“ navazuje také řada dalších aktivit pro nastávající maminky, které nemocnice tradičně organizuje – například cvičení těhotných žen nebo poradna pro podporu kojení. Důslední rodiče se tedy mohou na příchod svých potomků zodpovědně připravit tak, aby se nemuseli dopředu trápit žádnými obavami.