Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majetek města utrpěl škody

KRNOV – Povodeň ukázala na nutnost co nejdřív aktualizovat krizové plány, a investovat do vybavení pro řešení krizových situací. Například když se ukázalo, že pytle určené pro stavbu pískových hrází jsou uskladněné až v Bruntále, vypomohly městu v nouzi Krnovské škrobárny.

22.9.2007
SDÍLEJ:

Podle místostarostky Aleny Krušinové na křižovatce u Cvilínského nádraží scházelo pár centimetrů vody, aby byla vyhlášena evakuace Domu s pečovatelkou službou. Foto: DENÍK/Dvir Hazan

Je také nutné zpracovat pro Krnov generel odtoku povrchových vod. Povodňovou situaci zhoršuje to, že ve městě se pořád se staví, přibývají zpevněné plochy, a naopak ubývá ploch, které umožňují vsakování. Kapacity dešťové kanalizace už jsou překročené.

„Ukázala se také nutnost hlídat a kontrolovat úpravy na březích řek, ale také funkčnost vodních propustků u železničních tratí a silnic. Musíme si pohlídat také hospodaření na rybnících. Jak se ukázalo, některé vodní plochy v Krnově stále stojí na černo. Někteří majitelé neváhali rybníky při povodni vypustit bez ohledu na občany pod sebou. Také musíme co nejdříve označit naše auta městským znakem. Je nepříjemné projíždět zaplavenou Chomýží v neoznačeném autě, protože pak vás tam každý považuje za čumila a podle toho s váni jednají,“ shrnula některá ponaučení z povodní místostarostka Alena Krušinová, která vyzývá občany, aby jí pomohly shromáždit i další poznatky a podněty.

Zateklo téměř do všech krnovských škol i školek, a hlavně do zařízení pavilonového typu. „Na školní jídelně na Žižkově ulici došlo k velkému zatečení plochou střechou mezi panely, měli jsme z ní bazén. Ve školce na ulici Gorkého to urvalo dva vikýře, takže tam to dopadlo také hodně špatně. Do divadla nateklo na pěti místech, takže budeme reklamovat střechu. Do městských budov teklo kvůli silnému bočnímu dešti dokonce okny, ale také střechami, sklepy a částečně i kanalizací,“ popisuje škody Krušinová.

Krnovská čistička byla během povodně zatopena do výše padesáti centimetrů a pod vodou se ocitly veškeré motory, rozvaděče, řídící jednotky a čerpadla. Škody jsou předběžně vyčísleny na dva miliony korun, ale naštěstí byla čistička dobře pojištěná.

„Zatím jsme mohli spustit pouze biologickou část, takže vody čistíme jen ze čtyřiceti procent. Kdy vypouštěná odpadní voda do řeky Opavy dosáhne dřívější kvality bude záležet na tom, jak rychle se nám podaří vysušit zatopená elektrická zařízení. Odhaduji, že to potrvá minimálně čtrnáct dnů,“ uvedla ředitelka Krnovských vodovodů a kanalizací Eva Šindelářová.

22.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje 2017 udělované v Arcibiskupském paláci

Lesní bar získal cenu kraje

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Studenti viděli, jak se bojovalo proti totalitě

Totalitní režim? Krnovským gymnazistům ho přiblížil film o Petru Strnadelovi, který natočili jejich spolužáci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení