Také s výnosy budou tamní zemědělci spokojeni, protože dopad sucha nebyl tak silný jako například na jižní Moravě, řekl ČTK předseda Regionální agrární komory Ostravsko František Mariánek.
"Téměř všude je hotovo, něco málo zůstává, co nebylo zralé. Do konce tohoto týdne bude zameteno, myslím si, že i na Bruntálsku, kde zůstávají ke sklizni největší plochy," dodal. Rychlý průběh žní byl podle Mariánka způsoben teplým a suchým počasím, které urychlilo dozrávání, u ozimých obilovin pak svou úlohu sehrála i mírná zima. Mariánek ocenil dobrou potravinářskou kvalitu u ozimých pšenic. "Jarní ječmen ale z hlediska kvality doplatil na sucho nejvíce. Podepsalo se to také na výnosu, u ječmene jarního to nebudou ani čtyři celé tuny z hektaru," poznamenal. Lepší výnosy jsou také u řepky, která má ale nižší olejnatost.
Sedláci z Moravskoslezského kraje tak díky dobrým výnosům obilovin budou mít i lepší výdělky. "S loňskem se to nedá srovnat, protože loni vyhlášené ceny byly více než o 1000 korun u potravinářských pšenic menší, než letos se očekává. U sladovnických ječmenů zrovna tak. Na druhé straně dodavatelé vstupů do zemědělství si ale už řekli o vyšší ceny, takže ty peníze přes sedláky jen protečou a skončí v kapsách jiných," poznamenal Mariánek.
"Vloni jsem za metrák krmné pšenice dostal 240 korun, letos to je 360 korun. To už začíná zohledňovat výrobní náklady," řekl minulý týden deníku Právo soukromý zemědělec Vladimír Klečka z Bartošovic na Novojičínsku. Ceny stoupají kvůli výraznému loňskému exportu obilí a v Evropě jsou letos zásoby obilovin mnohem nižší. Zatímco evropské rezervy vloni činily 15 milionů tun, nyní to jsou podle Mariánka jen dva miliony tun.