S výnosem mohou být zemědělci spokojeni, je totiž vyšší než loni, řekl ČTK předseda Regionální agrární komory Ostravsko František Mariánek. Farmáři také očekávají, že se budou radovat z vyšších výkupních cen. "Žně byly ukončeny na 98 procentech ploch obilovin. Sklizeň skončila v okresech Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava a Ostrava a zbývá sklidit 1 177 hektarů v okrese Bruntál, především pšenici, jarní oves a triticale," upřesnil.
Výnos obilovin je přitom podle něj asi o 6,6 metráku vyšší než před rokem. "Kvalifikované odhady říkají, že letos vychází průměrný výnos na 4,73 tuny z hektaru. Loni byl průměrný výnos 4,06 tuny," poznamenal. Průběh i výsledek žní, které vyhnaly kombajny do polí o dva až tři týdny dříve, než bývá v kraji obvyklé, si zdejší zemědělci pochvalují. "Letos máme nejlepší úrodu v historii. Přispěl k tomu velmi dobrý průběh klimatických podmínek i nasazení techniky a lidí a očekáváme i velmi dobré zpeněžování, odhadujeme dvacetiprocentní navýšení výkupních cen proti loňsku," řekl ČTK Miroslav Slowiaczek, ředitel společnosti Netis z Návsí na Jablunkovsku.
Statek podle něj doufá, že letos získá 4000 a více korun z jedné tuny obilí, přičemž loni to bylo 3500 korun. Netis měl stejně jako loni ke sklizni přibližně 700 hektarů obilovin v okresech Karviná a Frýdek-Místek. "Sklidili jsme během deseti dnů včetně úklidu slámy. Začínali jsme 16. července, to je asi dva až tři týdny dříve než obvykle," dodal Slowiaczek.
Celkem zemědělci v Moravskoslezském kraji zaseli obiloviny na 66 908 hektarech. Loni sklidili obiloviny z 74 983 hektarů.