Pokud tam obiloviny dozrají, je předpoklad, že budou sklizeny během týdne, řekl dnes předseda Regionální agrární komory Ostravsko František Mariánek.

"Průměrný výnos obilovin v kraji se odhaduje na 4,72 tuny z jednoho hektaru. Nejvyšší výnos byl dosažen u ozimého ječmene, a to 5,31 tuny z hektaru, u pšenice ozimé 5,29 a u triticale 4,67. Ostatní obiloviny jsou pod úrovní čtyř tun," vypočetl Mariánek. Na Bruntálsku podle něj zbývá sklidit 557 hektarů obilovin a 22 hektarů řepky olejné. "Zřejmě jde o vyšší polohy, kde zralost obilovin nedostoupila sto procent, jinak by to už dávno bylo všechno sklizeno," dodal.

Nejlepšími výsledky v kraji se může pochlubit Opavsko, kde jsou nejvyšší výnosy u pšenice ozimé a ozimého i jarního ječmene. Na Novojičínsku ale podle Mariánka zřejmě více než v jiných regionech řádilo sucho, které postihlo jarní obiloviny. "Je to neobvyklé, aby Nový Jičín měl menší výnos u jarní pšenice a jarního ječmene než Bruntál a Frýdek-Místek," podotkl Mariánek s tím, že sucho se na Novojičínsku odrazilo také na nižších výnosech ovsa.

Zatímco potravinářská kvalita u pšenic je podle Mariánka velmi dobrá, horší je to u jarních ječmenů, kde je poměrně vysoký obsah dusíkatých látek. "Ale sladovny se tomu přizpůsobily a změkčily normu pro výkup sladovnických ječmenů," dodal Mariánek.