Rubrika Deníku: Zlaté ručičky

Petr Stašek se začal zabývat zpracováváním skleněného materiálu koncem devadesátých let. Uchvátila ho technika tak zvaného fusingu, která byla známá již ve starověku. Její znovuobjevení má na svědomí americký sklář Louis Comfort Tiffany. Technologie fusingu spočívá v ohýbání a spékání čirého i barevného tabulového skla ve speciálních sklářských pecích. Tato technika byla používána k výrobě kovem spojovaných vitráží.

Začátky Staškovy tvorby byly opředeny taji, které čekaly na jeho objevení. Absolvoval různé odborné semináře u nás i v zahraničí. Ač chuť do práce nechyběla, odborné literatury a zkušených rádců bylo poskromnu.

„Vzpomínám si dnes s úsměvem na začátky práce Petra Staška. Na mé tváři byl možná škodolibý úsměv, v jeho zraku se však blýskal vzdor hledače mířícího k cíli přes množství sklářského nezdaru v podobě tu špatně ohnuté, tu nechtěně vyduté misky, mísy, nádoby. Přes ony svízelné počátky se technologie vybrušovala a přicházejí první úspěchy v ohýbaném, lehaném skle – v ladných tvarech mís, svícnů a podnosů,“ přiblížil začátky Staškovy tvorby výtvarník Ladislav Steininger.

Na jeho výstavách můžou milovníci skla zhlédnout nápadité, většinou abstraktní obrazy s motivy krajiny, rostlinné a živočišné říše, lidských postav a vesmírných galaxií. Typickým znakem jeho výtvarných děl je vhodně zvolená barevnost, využití faktoru světla, vyjadřování se geometrickými tvary, jednoduchost až znakovost. „Rád kombinuji sklo s jinými materiály, jako je například dřevo, kov nebo kámen. Nabízí se mi tím větší rozmanitost tvarů, které se dají využít k různým účelům,“ řekl sklář Petr Stašek ke své tvorbě.

Pestré kombinace barev a materiálu mohou diváci obdivovat například v sérii nazvané Hmyzouni. „Nápad, při kterém vznikli takzvaní Hmyzouni, se zrodil přibližně před dvěma lety.Tehdy jsem spojil své síly se šperkařem Tomášem Procházkou, který vytvořil kovová hmyzí tělíčka a já jsem do nich zakomponoval barevná skleněná křídla,“ řekl Petr Stašek. Nyní se krnovský sklář zaměřil spíše na plastiky.

„Domluvil jsem se na spolupráci s krnovskou výtvarnicí Renatou Charouskovou. Společně pracujeme na kombinaci plastik, které se do budoucna objeví na výstavách,“ prozradil sklář Petr Stašek.