Ještě v v říjnu loňského roku totiž sháněla továrna odborníky, aby mohla dostát svým závazkům „Co se týká dekorované automatiky, tak jsme měli zakázky do konce března. Co se týká ruční výroby, tak byl připraven kontrakt pro německou firmu, kde se jednalo asi o jeden a půl roku výroby podjímaných váz,“ potvrdil ředitel vrbenské sklárny Zdeněk Valenta. Skláři navíc nedostanou ani výplaty za prosinec.

„Je to hrozné. Peníze většina lidí nemá a kdo nemá našetřené, tak je beznadějně ztracený člověk,“ potvrdil jeden z propuštěných sklářů Zdeněk Botezatu. „Já jsem tady pracoval třicet devět let, nechal jsem ve fabrice zdraví, strávil jsem tu vlastně většinu života a co teď. Práci neseženu a co mi zbývá, jedině jít na pracák a pak to nějak proklepat do důchodu. Žádná zářivá budoucnost mě nečeká, s tím jsem tedy fakt nepočítal. Ti, kteří mají malé děti jsou na tom ale ještě hůř,“ popsal situaci propuštěných sklářů Zdeněk Botezatu.

Město se snaží nešťastným lidem pomoci, jeho možnosti jsou ale omezené. „Naše pracovnice odboru sociálního a zdravotního poskytnou základní poradenství a překlenutí toho nejhoršího období budeme řešit podle zákona o hmotné nouzi,“ řekla starostka Vrbna Helena Kudelová. „Je to katastrofa pro tyto lidi. Většina z nich tam pracuje desetiletí a myslím si že je trestuhodné, že naše legislativa připouští, aby firmy, kde majitelé mají velké zisky, končily tímto způsobem. Aby lidé, kteří odváděli dobrou práci, měli zakázky, byli vyhozeni ze dne na den na dlažbu,“ neskrývala starostka své rozhořčení.

Sklárna ve Vrbně byla založena v roce 1860 a od té doby byla stále v provozu. Přečkala první i druhou světovou válku, velkou světovou krizi ve 30. letech minulého století i komunistický režim. Současní majitelé ji ale přivedli na buben.

Nynější situace ale nemusí znamenat úplný konec, určitou šanci na záchranu sklárna pořád ještě má. „Potřebujeme určité investice, ale ty nejsou pro naši ruční výrobu nijak závratné. Pokud se tedy najdou rozumné investice třeba spoluprací s krajem nebo obcí, tak by se to dalo rozjet,“ potvrdil ředitel Valenta. „Otázkou ale zůstává, zda se ke spolupráci najde dobrá vůle na všech stranách,“ dodal.