Až soud úpadek vyhlásí, mohou v jeho rámci do řízení přihlásit své pohledávky také vrbenští skláři. Zasloužených a dlužných peněz za prosinec a leden a odstupného se ale s největší pravděpodobností jen tak nedočkají. Jestli vůbec.

„Insolvenční zákon upřednostňuje takzvané zajištěné věřitele, v tomto případě věřitelské banky. Proto už několik měsíců od zastavení výroby a nevyplacení mezd ve Světlé i Poděbradech v říjnu 2008 a v lednu 2009 v Crystalexu, žádají zástupci zaměstnanců, odboráři, změnu tohoto zákona,“ uvedl Karel Samec.

To je ale v nedohlednu. Úpadek zřejmě vyústí v konkurz sklářského giganta. „V případě všech firem BCT se předpokládalo, a mimo Crystalex se tak všude stalo, že úpadek se řešil konkursem, což znamená co nejvýnosnějším rozprodejem majetku z konkurzní podstaty,“ potvrdil Karel Samec. Zaměstnanci vrbenských skláren tak mohou pouze do 30 dnů přihlásit své pohledávky a čekat.

Další vývoj situace lze očekávat do 16. března. Soud vyhlásil na popud holdingu BCT a všech jeho firem insolvenční řízení vloni 22. září. Vedení společnosti se souhlasem věřitelů požádalo o vyhlášení moratoria, časově omezeného tříměsíční lhůtou, s možností prodloužení o dalších třicet dnů. Právě to vedlo k nynějšímu soudnímu vyhlášení úpadku na BCT.

Jak se vyvíjela situace ve vrbenských sklárnách

22. září 2008

Městský soud v Praze zahájil na žádost vedení společnosti Bohemia Crystalex Trading (BCT) insolvenční řízení. Pod BCT spadá i společnost Crystalex, v jejímž majetku jsou vrbenské sklárny. Důvodem byl nedostatek provozního kapitálu. Soud jmenoval předběžnou insolvenční správkyní Marcelu Marešovou.

2. října 2008

Městský soud v Praze vyhlásil do 31. prosince moratorium na majetek sklářské skupiny BCT. Majitelé podali žádost o ochranu před věřiteli i pro dceřinou společnost Crystalex. Během moratoria nešlo vyhlásit úpadek.

10. října 2008

První setkání předběžného insolvenčního správce Crystalex Marcely Marešové, výkonného ředitele Bohemia Crystalex Trading Vlastimila Bažanta, managementu společnosti Crystalex a zástupce odborů Františka Kurice. Nic z něj nevyplynulo.

6. listopadu 2008

Novým ředitelem sklářské společnosti Crystalex se stal Martin Fait. Nahradil Miroslava Šebestu, který po vzájemné dohodě z firmy odešel. Výroba ve vrbenské sklárně zatím stále díky moratoriu pokračovala.

4. prosince 2008

Stále platí moratorium o zajištění surovin a energií do 31. prosince s možností prodloužení o dalších 30 dnů se souhlasem soudu a věřitelů. BCT je první velkou firmou, která se posuzuje podle nového insolvenčního zákona. Zájemců o firmy v moratoriu je prozatím zhruba patnáct.

20. prosince 2008

V největší společnosti BCT Crystalexu v rámci všech jeho závodů začala nucená dovolená, nařízená do 4. ledna 2009. Doma zůstalo s výjimkou nutného udržovacího personálu všech asi 120 zaměstnanců závodu ve Vrbně pod Pradědem. Mzdy za listopad pracovníci ještě obdrželi.

31. prosince 2008

Skončilo soudem nařízené moratorium. Další vývoj určil insolvenční zákon. Čeká se na vyhlášení úpadku, který by měl podle předpokladů skončit vyhlášením konkurzu. Předpokladem je, že soud tak učiní v prvních týdnech ledna 2009. Po dohodě s odborovou organizací vrbenští skláři čerpají až do 18. ledna týden dovolené a za další týden měli obdržet 60 procent průměrné mzdy.

5. ledna 2009

Jednání mezi insolvenčním správcem a vedením sklářské společnosti Crystalex nepřineslo řešení pro udržení výroby. Rezignoval ředitel Crystalexu Martin Fait. Crystalex žádá stát o zajištění provozního financování, které by umožnilo zajistit výrobu ve společnosti do okamžiku prohlášení konkurzu do prodeje novému majiteli.

10. ledna 2009

Skláři čekali marně na prosincovou výplatu mezd, peníze dodnes nedostali a čekají, jak krize skončí a zda skončí na dlažbě.

13. ledna 2009

Ministr financí ČR Miroslav Kalousek prohlásil, že je připraven se aktivně podílet na řešení stávající situace s cílem maximálně udržet zaměstnanost. Stanovil holdingu jasná pravidla, za kterých je ochoten pomoct.

???

Crystalex čeká brzké vyhlášení úpadku, předpokládaným řešení je vyhlášení konkurzu. Z konkurzu by měl firmu získat nový majitel. Termíny a podmínky prodeje vyhlásí insolvenční správce, který bude celý proces řídit.