Procházím rozlehlou plochou na okraji Vápenné. Po mé levé ruce leží několik metrů vysoké hranice dříví, po pravé do železničních vagonů vkládá nákladní vůz kulatinu.

„Z lesa sem vozíme dříví v celých délkách. Tady se zkracuje podle požadavků odběratele,“ popisuje výrobní ředitel společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc Arnošt Buček.

Přede mnou má plné ruce práce muž s motorovou pilou. Nakladač mu podává kmeny, které rozřezává na kusy. „Každá část stromu je jinak kvalitní a hodí se k jinému využití,“ vysvětluje Arnošt Buček. Zatímco jedna část kmene skončí na pile, jiná v celulózce nebo zbyde na palivo.

Logistická role

Obnovený manipulačně-expediční sklad ve Vápenné funguje od začátku letošního roku. Běžně taková místa slouží k druhování dříví, nyní za kůrovcové kalamity je jejich hlavní role logistická. Díky nim je možné kmeny napadené larvami brouka dříve dostat z lesa. Se dřevem z arcibiskupských lesů sem míří nákladní auta z celého Jesenicka.

„Na Jesenicku je velký problém s nedostatkem míst na nakládání. Protože region leží za hřebenem hor, převládají tu dodávky po železnici. Zároveň je tu poměrně hodně lesa. Nádraží mají omezenou kapacitu. Významným přínosem je, že tu máme kolejovou vlečku,“ ukazuje Arnošt Buček na dvojici kolejí, které ústí na místním nádraží.

„Kapacita vlečky je sedmnáct vozů. My tu nyní odbavíme čtyřicet vagonů týdně,“ dodává vedoucí skladu Zdeněk Šmíro.

Spravili ho a koupili další

Než areál zakoupilo arcibiskupství, byl léta nevyužitý. „Spravili ho, obnovili vlečku, budují tam sídlo polesí. Tuším, že z Vápenné v manipulačním skladu pracuje nějakých šest lidí. Mám radost, že to takto dopadlo,“ říká starosta Vápenné Leoš Hannig.

Obdobný areál arcibiskupství zakoupilo v nedaleké Písečné. „Nechali jsme opravit kolejovou vlečku, nyní se tam vyřezávají náletové dřeviny. Fungovat začne v druhém kvartále. Využívat ho budeme jako skladovací plochu a nakládací místo,“ přiblížil Arnošt Buček.

V současnosti prakticky všechno dřevo z Jesenicka putuje mimo region v podobě kulatiny. Pily v Nýznerově, Bukovicích nebo kombinát ve Vrbně pod Pradědem dávno nefungují. I tento stav by se mohl do budoucna změnit.

„Zvažujeme vybudování zpracovatelské kapacity na dříví. Nabízí se to vzhledem k množství lesů, který spravujeme. Dřeva je nyní obrovské množství a zpracovatelské kapacity nedostatek. Zatím je ale vše ve stádiu úvah,“ uzavírá Arnošt Buček.