„Vojenské lesy a statky, kterým patří pozemek, to v minulosti několikrát uklidily a za chvíli to tam bylo zase,“ posteskl se Jaroslav Jelínek, starosta Lomnice, do jejíhož katastrálního území lokalita patří. „Snažil jsem se zajistit úklid pěkně dlouho, ale nikdo se k tomu nehlásil. Leží to u silnice, ale silničáři hráli prostě mrtvého brouka. Až jsem našel zastání na odboru životního prostředí v Bruntále, kde jsme dohodli postup,“ sdělil starosta Jelínek.

Poslední úklid černé skládky provedly na své náklady opět Vojenské lesy a statky. „Podle platného zákona má povinnost odstranit černou skládku majitel pozemku, na kterém nepovolená skládka leží,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí bruntálské radnice Vladimír Procházka. „Nevím, jak by lesáci mohli zabránit vzniku tohoto smetiště, ale takový je zákon. Zase to ale odnesli ti, kteří v tom byli nevinně,“ sdělil starosta Jaroslav Jelínek.

Tentokrát naplnily odpadky z černé skládky pět traktorových vleček. „Bylo tam asi čtyřicet pneumatik, plné pytle zbytků od trhovců, ale taky třeba vysavač, mikrovlnka a ze všeho nejvíc bylo plastových lahví. Těch tam bylo neskutečné množství,“ řekli dělníci, kteří odpad uklízeli. Skládka je tedy už uklizená a zbývá vlastně vyřešit jeden základní problém - jak zajistit, aby se zakrátko na místě neobjevilo nové smetiště.

„To považuji za základní problém. Na místě by se třeba dalo omezit značkou parkování, instalovat zábrany a taky to mohla častěji kontrolovat policie. To ale bude teprve předmětem jednání, které nás ještě čeká,“ vysvětlil další postup starosta Jaroslav Jelínek.