Lyžařské areály hlásí, že jim na sjezdovkách leží bezmála půlmetrová vrstva sněhu, někde dokonce i víc. Rozšiřují lyžařské nabídky, nabídky večerního lyžování, lyžařské školy již vítají žáky ze školních kurzů a na některých místech už mohou lidé vytáhnout i běžky.

Černá sjezdovka už láká lyžaře

Na sjezdovkách Ski areálu Karlov pod Pradědem leží přes půl metru sněhu, nyní tam ještě přibývá i přírodní sníh. Provozovatelé se proto rozhodli rozšířit lyžařskou nabídku a ke stávajícím sjezdovkám Myšák, Kazmarka, Karlovský expres a Klobouk přibude o víkendu i další sjezdovka. Jedná se o černou závodní FIS sjezdovku Pařezák u lanovky Klobouk.

Na své si zde přijdou lyžaři, kteří mají rádi adrenalin a náročnou trať s velkým převýšením v nejvyšším místě Karlova. Ski aréna také disponuje největším osvětleným areálem na Moravě, Karlovským expresem, který je určen pro večerní lyžování, to si mohou návštěvníci dopřát každý den od 18 do 21 hodin.

Lyžování za dětské ceny

Ve Ski Areně Vrbno pod Pradědem je prozatím lyžování za dětské ceny, sjezdovka ještě není ke konci kompletně zasněžená, chybí asi sto metrů. Přesto však majitelé areálu vidí další dny pozitivně.

„Dnes už se začínají snižovat teploty, takže plánujeme zasněžit i ten zbytek sjezdovky, sněhovou vrstvu zde máme vysokou přibližně 45 centimetrů," sdělila vedoucí areálu Maria - Nelly Fučelová Rozmanitová.

Ski Arena Vrbno navíc přidává ke středě, pátku a sobotě i úterý, jako další den, kdy mají návštěvníci možnost si zalyžovat večer od 18 do 21 hodin.

Školy začínají jezdit na lyžařské kurzy

Ski areál Sedlář v Karlově Studánce je také v plném provozu a navíc do něj zavítaly i děti.

„Máme tady i školní kurzy, přijelo tu pár dětí s učiteli si zalyžovat, kopec máme krásně vysněžený, takže myslím, že se tu všem jezdí skvěle," hlásí Jiří Sedlář, majitel ski areálu. Areál momentálně pokrývá padesáticentimetrová vrstva sněhu. Večerní lyžování je tu omezené z důvodu malého zájmu obyvatel.

„Na začátku roku tu bývá tak trochu prázdno, ale ono se to potom přes období prázdnin rozjede. Prozatím poskytneme večerní lyžování těm, kdo budou mít zájem a domluví se," oznámil Jiří Sedlář.

Další místa pro lyže i běžky

V provozu je také ski areál Kopřivná v Malé Morávce, kde jejich sjezdovky pokrývá pětačtyřicet až osmdesát centimetrů sněhu, sedačková lanovka zde jezdí i každý večer při příležitosti večerního lyžování od 18 do 21 hodin.

Ski areál Annaberg v Andělské Hoře hlásí půl metru sněhu, denní provoz od 9 do 16 hodin a večerní lyžování ve čtvrtek, pátek a sobotu od 18 do 21 hodin.

Na své si přijdou i běžkaři, pro které už jsou v provozu ve zdejším okolí větší běžecké trasy, a to nad Karlovou Studánkou, kde trasa spadá pod správu Vrbna pod Pradědem, a trasa Ski klubu Rýmařov vedoucí od rýmařovského stadionu směrem ke Stříbrným Horám.

Na běžkách se dá vyrazit i z Ovčárny na Praděd a k chatě Švýcárna.

Miriam Opletalová