Cestovatelé, kteří za poznáním nových míst rádi putují vlakem, si v sobotu přijdou na své. Jedná se o soutěž pětičlenných týmů, které se za 24 hodin snaží nacestovat vlakem co nejvíce kilometrů a podpořit železniční dopravu, která patří k ekologickým, rychlým a bezpečným druhům dopravy.

Nápad na uspořádání netradiční soutěže vždy na Den železnice, který připadá na poslední zářijovou sobotu, se zrodil ve skautském oddíle Krnovská trojka v roce 2008. Do prvního ročníku se tehdy zapojilo na čtyřicet skautských týmů. Pak se pro velký úspěch tato akce otevřela také i zájemcům z řad veřejnosti. S s každým dalším ročníkem rostla obliba i počet soutěžících. Loni už soutěžilo na 80 týmů z řad skautů a veřejnosti.

Základem soutěže je co nejlépe využít víkendovou jízdenku SONE+ za 600 korun, která na Den železnice platí pro pět osob bez ohledu na věk. V čele každého týmu je vedoucí, který má nejméně 18 let a nese zodpovědnost za své členy. Každý tým musí za svou cestu navštívit alespoň jeden památkový, turistický či kulturní objekt.

Závod odstartuje dnes s úderem půlnoci. Jakmile se pátek přehoupne do soboty, mohou soutěžící vyrazit z libovolné železniční stanice v České republice. Závod končí do půlnoci téhož dne v železniční stanici, která je vzdálená maximálně 100 kilometrů traťové vzdálenosti od stanice startovní. Tým do této doby musí dorazit do cílové stanice, jinak je diskvalifikován.