Členové skautského oddílu Krnovská Trojka se rozhodli připojit k celorepublikové akci Ukliďme Česko. Ta navazuje na celosvětovou akci Let's Do It!, jejímž smyslem je uklidit povalující se odpadky všude tam, kde nemají co dělat.

Společně s krnovskou organizací Strany zelených a florbalovým klubem Orca Krnov uspořádali skauti pro veřejnost akci Ukliďme Cvilín. Proběhla v sobotu 18. dubna.

„Cvilín je oblíbená rekreační lokalita, kterou rádi navštěvují nejen Krnované, ale i turisté a poutníci. Proto bychom byli rádi, aby si z něj návštěvníci odnesli ten nejlepší pocit, nejhezčí vzpomínky.

Proto nám vadí, když jsou zdejší lomy i další místa doslova zasypány odpadky a rozhodli jsme se uklidit právě Cvilín," vysvětlil hlavní koordinátor akce Michael Cestr alias Mišák, který je vedoucím skautského oddílu Krnovská trojka (K3).

Na úklidovou akci byla pozvána široká veřejnost, ale základ úklidového týmu tvořili hlavně členové skautského oddílu K3. „Tím, že uklízíme přírodu, můžeme prospět životnímu prostředí. Navíc je to teď bez odpadků nádherné," řekl dvanáctiletý Tadeáš Zouhar, kterému ve skautském oddíle přezdívají Gogo.

Účastníci akce za několik hodin naplnili přes 35 pytlů. Nejvíce odpadků se nacházelo v lomech. Nebyla nouze ani o překvapivé nálezy. Ty nejzajímavější exponáty skrývalo staré bezdomovecké doupě, kde se nashromáždilo nepřeberné množství materiálu, od kabelů a žárovek až po malířské štětce.

„Nejvíc mě zaujalo jízdní kolo zalité v betonu. Samozřejmě jsme našli spoustu PET lahví, ale také gauč či pneumatiky," řekl Gogo. Nakonec se podařilo vyčistit nejen Přední Cvilínský kopec, ale také okolí Hájnických rybníků. Svoz a likvidaci odpadů zajistilo Město Krnov.