První noc

Včera byl první soutěžní den armádního víceboje Winter Survival. Závod odstartoval v pondělí večer, prvním úkolem vojáků bylo přepravit se na lyžích do místa přespání ve volné přírodě.

„Vytváří si záhraby, ve sněhu si vyhrabou prostor pro přespání, vystelou ho například větvemi a pak ve spacácích spí, nahoře mají izolační fólii nebo celtu, aby si vytvořili mikroklima vyšší teploty, než je bod mrazu,“ popsal bivakování mluvčí závodu Pavel Pazdera. Stan je zakázán. Pro vojáky ale první noc, byť teplota byla hodně pod nulou, nebyl nijak velký problém.

„Noc byla příjemná, ještě jsme si dokonce rozepínali spacáky jak nám bylo teplo. Vyhrabali jsme si díru ve sněhu a pytli a ve spacáku jsme přespali. Na snídani byl ještě zmrzlý rohlík od přítelkyně, který mi udělala v neděli,“ popsal první přespání Jakub Pacina z prvního soutěžního týmu Univerzity obrany Brno.

Skála

Na skále se ale tomuto týmu nevedlo. Sice bez problému všichni tři členové vyšplhali po skále, ale dalším úkolem bylo vytáhnout po laně nahoru i jejich tři batohy, každý o váze tak patnáct dvacet kilo a k tomu lyže. A tenhle celý náklad se jim těsně před vrcholkem zasekl na skalním převisu, ne a ne s ním hnout.

„To dáme,“ povzbuzovali se závodníci. Nedali. Scházelo málo, ale časový limit třinácti minut vypršel. „Není to první soutěž, kterou jdeme, a tak víme, že k tomu úspěchu je třeba i trocha toho štěstí a tady na té skále nám to chybělo. Já myslím, že to snad ani jinak udělat nešlo. Prostě nám štěstí nepřálo,“ přemítal o disciplíně Jakub Pacina.

Během dopoledne, kdy ke skále dorazilo šest týmů, jich úkol splnily jen dva. „Špatně upevní náklad nebo se zdrží při budování lezeckého stanoviště,“ hodnotila závodníky rozhodčí poručík Petra Kvapilová. Podle ní dělali soutěžící tu chybu, že se všechny batohy snažili naráz vytáhnout po laně. A těžký náklad se jim na převisu zasekl. Stačilo prý jen to, aby třeba jeden lezl s batohem a náklad na vytažení pak nebyl tak těžký.

Ale byly i týmy, kde s batohem vyšplhali všichni.

Dnes na dráhu bojovníka

Dalším včerejším úkolem byl ledopád. „Na ledopádu bylo úkolem hlídek překonat ledovou stěnu pomocí cepínu a maček, jakmile se dostali nahoru na ledopád, tak ještě museli vytáhnout dalšího vojáka pomocí lan a kladky nahoru,“ popsal úkol mluvčí závodu Pavel Pazdera.

A večer museli vojáci opět přespat pod širým nebem. Dnes mají před sebou další náročné úkoly. „Čeká je dráha bojovníka, tam je asi osm stanovišť s různými disciplínami, jako je boj zblízka, plazení pod nataženými lany, překonání kladiny a další. Poté mají lanovou dráhu v korunách stromů, budou muset překonat jeden úsek po lanech a další po kladině a na závěr mají poskytnutí první pomoci zraněným, kteří byli zraněni výbuchem granátu na chatě,“ popsal středeční etapu Pavel Pazdera.