Zatímco v předchozích letech kolem půlnoci zaplnily krnovské náměstí stovky lidí, alkohol zde tekl proudem, vyhrávala hudba, vzduch ztěžkl dýmem z dlouhého ohňostroje, záchranáři se sanitkami byli připraveni zasáhnout a policisté si nevěděli rady s agresivními výtržníky, tentokrát většina Krnovanů raději zůstala doma kvůli dešti.

Ti, kteří se přece jen vydali na náměstí, si museli k obvyklé silvestrovské výbavě v podobě prskavek, petard a šampaňského tentokrát navíc přibalit deštník. Korzující hloučky s deštníky se sice pomalu trousily, kolem půlnoci stále bylo téměř prázdno. Měla na tom významný podíl i zpráva o zrušeném městském ohňostroji.

Zatímco rok 2009 přivítal velkolepý městský ohňostroj firmy Klásek v hodnotě 80 tisíc korun a davy Krnovanů shromážděné na náměstí zdravila starostka Renata Ramazanová z balkonu radnice, rok 2010 vítal podstatně skromnější ohňostroj na nočním nebi ze soukromých rachejtlí, raket a světlic, a starostka v těchto dnech tráví dovolenou mimo Krnov.

Zrušili jsme ohňostroj,ale ušetřili osmdesát tisíc

Důvodem pro zrušení půlnočního ohňostroje byly škrty v městském rozpočtu v souvislosti s krizí a poklesem příjmů. „Deset minut ohňostroje stojí osmdesát tisíc korun, které jsme ušetřili, abychom je mohli použít na potřebnější věci. Kromě úspor se zároveň snížila bezpečnostní rizika silvestrovské noci a také bylo v ulicích méně mladistvých, pro něž je tato akce vítanou příležitostí k popíjení alkoholu,“ odůvodnil navržené zrušení ohňostroje zastupitel Zdeněk Welna.

Protože celý rozpočet Krnova na rok 2010 se nese ve znamení šetření a úspor, vypadl z něj také tradiční Reprezentační ples města. „Také za tímto rozhodnutím stojí ekonomické důvody. Poslední ples přišel město na 140 tisíc korun,“ řekl místostarosta Bedřich Marek.