Ještě před pár lety žily kudlanky nábožné jen v nejteplejších oblastech jižní Moravy. Díky klimatickým změnám ale rychle expandují na sever. Už je potkáváme třeba na Osoblažsku.

Tato klimatická migrantka už se zařadila mezi největší hmyzí druhy Moravskoslezského kraje. Bizarního dravce v přírodě určitě nepřehlédnete.

Kudlanky mohou být nahnědlé i zelené, ale vždy je bezpečně poznáme podle loupeživých noh, které připomínají ruce sepnuté k modlitbě. Právě díky nohám dostala kudlanka druhové jméno „nábožná“.

Kudlanka nábožná ještě nedávno byl kriticky ohrožený druh, který žil jen v nejteplejších lokalitách Břeclavska a Znojemska. Díky klimatickým změnám se začala šířit na sever. Tyto snímky jsou z Osoblažska.Kudlanka nábožná ještě nedávno byl kriticky ohrožený druh, který žil jen v nejteplejších lokalitách Břeclavska a Znojemska. Díky klimatickým změnám se začala šířit na sever. Tyto snímky jsou z Osoblažska.Autor: Deník / František Kuba

Zdá se, že kudlankám oteplení svědčí, takže dnes už nejsou tak vzácné jako před deseti lety. Šíří se nejen na sever, ale do větších nadmořských výšek.

Podle zoologa a entomologa Pavla Dedka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava už kudlance nábožné nepřísluší ani označení kriticky ohrožený druh.

„Je to ukázka toho, jak jsou zákony nepružné. V roce 1992, kdy byla vyhláška schválená, ještě vzácná byla, ale nyní už ne,“ řekl Dedek.

Tyto poznatky potvrdil i zoolog Antonín Reiter z Jihomoravského muzea ve Znojmě. „Početnost kudlanky soustavně narůstá a zároveň se rozšiřuje i prostor, kde žije. Předtím bývala opravdu jen na nejteplejších místech Břeclavska a Znojemska, a nikde jinde se nedala najít,“ sdělil Reiter.

Už dříve sice byly v Moravskoslezském kraji zaznamenány ojedinělé náhodné nálezy kudlanek, ale šlo zřejmě o jedince zavlečené tam automobilovou dopravou. Kudlanky totiž často „jezdí stopem“, čemuž entomologové říkají hitch-hiking. Dnes už se u nás kudlanka prokazatelně množí a vytváří v naší přírodě stabilní populace.

Kudlanky proslavila záliba v sexuálním kanibalismu i mimo komunitu přírodovědců. Samička často ukousne hlavičku svého partnera už během páření, a po oplodnění sežere zbytek milence.

Ví, že sameček má nervové centrum umístěné mimo hlavu, takže se může bezhlavě oddávat sexu. Podle zoologů ale tento „manželský“ kanibalismus nemusí být pravidlem. Prozíravý sameček může přinést samičce potravu jako svatební dar, aby byla během páření zaměstnána požíráním někoho jiného.

Kudlanky znají nejen zoologové a teraristé. Děti milují Kudlanku, která ovládá kung-fu stejně dobře jako její kolega Panda.

„Kudlanka nábožná leč bezbožná Za to nestydím,“ představuje se Lucie Bílá v písni Jinak to nebude. Dokonce se o nich vypráví i vtipy, jako třeba: „Co může být horšího než se nechat po sexuálním aktu sežrat samičkou? Oženit se s ní.“

A nebo tu znáte jak bigotní kudlanka nábožná potká bezbožný jetel a ptá se: "Jeteli, proč ty se vlastně nemodlíš?" Jetel má pohotovou odpověď: "Protože nechci být spasen."