V prvním svozu, který se uskutečnil během prázdnin, bylo 350 kilogramů. Se sběrem se i nadále pokračuje a momentální cena, za kterou víčka v rámci této akce vykupuje firma Alfa Plastik, je deset korun za jeden kilogram plastových uzávěrů. Nasbírat takové množství plastu už dá pořádnou práci a nějaký čas to trvá. Za sbírkou stojí krnovští šermíři, které vede Zdeněk Chroboczek.

Odevzdaná víčka poslouží jako neobvyklý sponzorský dar pro nemocné děti. Po dalším sběru a následném prodeji víček plánují členové šermířského spolku předat výtěžek přímo primářce dětského oddělení krnovské nemocnice Marii Žaloudíkové. „Uvažujeme o koupi myčky na kojenecké láhve. Pokud se nenasbírá tolik peněz, použijeme výtěžek na nákup hraček, kreslicích potřeb, her a knih, aby se pobyt v nemocnici dětem zpříjemnil. To je také hlavní důvod, proč jsme se všichni pustili do tohoto projekt," dodala Marie Žaloudíková.

Přidejte se ke sbírce

V Krnově je možné plastové uzávěry odevzdat hned na několika sběrných místech. „Plastová víčka se shromažďují v krnovské nemocnici. Zde fungují tři kartonové modré sudy, které najdete na dětském oddělení, v jídelně a v hlavní budově nemocnice. Další sběrná místa jsou ve firmách Erdrich, Elfe, Kos Krnov, Dantem Praha, na Základní škole Břidličná, ve Středisku volného času Méďa, v ulici Opavské v obchůdku se suvenýry, na Hlavním náměstí v obchůdku Pod radnicí.

Spousta mých známých i já osobně je shromažďujeme i u mne v rodinném domě. Nemůžu zapomenout ani na rodiče našich dětí ze šermířského kroužku, kteří nám nosí víčka přímo do oddílu," uvedl vedoucí krnovských šermířů Zdeněk Chroboczek.

Celá akce běží již od loňského října a tato aktivita nemá časové ohraničení. „Chceme sbírat stále, pokud budou lidé a děti ochotni sbírat a pomáhat nám v naší akci. Po rozhovoru s paní primářkou dětského oddělení nemocnice Marií Žaloudíkovou je to z naší strany víc než vítaná aktivita a jak sama řekla, je za ni moc ráda. Rádi bychom v této souvislosti dali do hlavního vestibulu dětského oddělení naše logo s dovětkem, že tady pomáháme my, Severští páni," řekl Chroboczek.

Víčka se sbírají i na jiné projekty

Plastová víčka ze sbírek putují zpátky do výrobního procesu. Nejprve se pomelou na granulát, ze kterého se následně stanou nové výrobky. Setkat se s nimi opět můžete v podobě nových výrobků, jako jsou kontejnery na kompost, rohožky, pytle na odpadky nebo plastový nábytek.

„O tom, že se víčka sbírají, vím. Pomáhají nemocným dětem třeba s nemocí motýlích křídel. Moje neteř nosí víčka na sbírku pro postiženého chlapce. Ale že takto můžeme pomoci naší nemocnici, jsem nevěděla. Ráda se do akce taky s rodinou zapojím, vždyť dětské oddělení jsem už s malým synem sama musela navštívit a než syn vyroste, rozhodně ještě budeme zdejší doktory znovu potřebovat," řekla ke sbírce maminka Mariana Krasulová z Krnova.

Také dvanáctiletá Adéla z Krnova už víčka sbírala. „Na prvním stupni v Základní škole v Žižkově ulici v Krnově jsme je taky sbíraly. Bylo to pro nemocného chlapečka. A taky jsem nosila víčka do výtvarné výchovy. Tam jsme z nich dělali různé panáčky nebo posloužily k výrobě dalších výrobků. Dělají se z nich oči nebo knofl íky pro postavičky, nebo třeba rohožka," dodala budoucí žákyně sedmé třídy.

Anna Dohnalová