Loni se v našem okrese zpívalo na jedenácti místech, kde se sešlo přibižně patnáct set lidí. Letos už se bude zpívat na třinácti místech. Přijďte také na některé z nich, na náměstí, do místních kulturních domů nebo třeba ke školám.

V Městě Albrechticích se bude zpívat u místní základní školy. „Přijďte nás podpořit, čekáme vás u školy 13. prosince před 18. hodinou.

O hudební doprovod se postará paní učitelka Veronika Glötzerová, schopní muzikanti si mohou donést i hudební nástroje. Pro zpěváky jsou připraveny texty koled, které budeme promítat na plátno, malé občerstvení a Ježíškova pošta. Poprvé rozsvítíme vánoční stromeček před školou. Prožijme společně příjemný adventní čas,“ zvala k účasti na internetových stránkách školy ředitelka Regína Hajná.

V Petrovicích se lidé sejdou už od 16 hodin k svátečnímu adventnímu posezení v Hostinci na Rozcestí, o dvě hodiny později si zde sousedé společně zazpívají koledy a s nimi lidé na zhruba osmi stech místech v naší republice i v zahraničí.

Také v Bruntále je akce Česko zpívá koledy součástí vánočního jarmarku s doprovodným kulturním programem na náměstí Míru. Po celý den si lidé mohou nakoupit na trhu drobné dárky, na odpoledne jsou připravena vystoupení žáků bruntálských škol a hudebních skupin a úderem osmnácté hodiny náměstí rozezpívají žáci Základní školy Okružní.

Rovněž ve Vrbně pod Pradědem je zpívání koled dnes spojeno s dalším programem, po celý den tu probíhají Vrbenské Vánoce. Je zde jarmark, pro děti i dospělé je přichystáno mnoho překvapení a lákadel, třeba vánoční tvořivé dílny, Ježíškova pošta, představení vánočních zvyků, návštěvníci si mohou vyzkoušet například lití olova a další lidové zvyky spojené s Vánocemi. 

Jsou tu mnohé dobroty k ochutnání. Také se poprvé rozzáří vrbenský vánoční strom.

V okrese Bruntál je zatím přihlášeno třináct míst
>> BRUNTÁL, náměstí Míru
>> TŘEMEŠNÁ VE SLEZSKU, u kapličky v Nových Rudíkovech
>> ZÁTOR-LOUČKY, nádvoří školy
>> ÚVALNO, zahrada základní školy
>> PETROVICE, Obecní úřad
>> VRBNO POD PRADĚDEM, u vánočního stromu prostranství u kruhového objezdu
>> JANOV U KRNOVA, budova městského úřadu
>> BARTULTOVICE-VYSOKÁ, Společenský dům
>> MĚSTO ALBRECHTICE, Základní škola
>> LUDVÍKOV, Hospůdka U Jiřího
>> RÝMAŘOV, náměstí Míru
>> SVĚTLÁ HORA, před Kulturním střediskem
>> LICHNOV. u stromečku u obecního domu

Zazpívají kromě známých koled i píseň z Anglie

Už potřetí se ve Městě Albrechticích sejdou lidé, aby si společně zazpívali vánoční koledy v rámci akce Česko zpívá koledy, kterou ve městě zaštiťuje místní základní škola. Zazní české, moravské i slezské koledy.

Lidé se ve středu 13. prosince sejdou u základní školy ve Městě Albrechticích, aby si společně zazpívali nejen povinně předepsané písně jako je Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán a Půjdem spolu do Betléma, ale také méně známé koledy. Loni to byla folková Osadní koleda, letos zazpívají moravskou koledu Šla Maria a vánoční píseň z Anglie Tři lodě.

„S nápadem přišla paní Miluše Kaletová, naše ekonomka. Líbí se nám myšlenka, že lidé z různých míst České republiky najednou zpívají a hudba všechny propojí. Je také důležité udržovat kulturní tradici a opakovat české, moravské a slezské koledy, protože mnoho rodin už je doma bohužel nezpívá,“ okomentovala událost hlavní organizátorka a místní učitelka Veronika Glötzerová.

„Letos budeme opakovat vychytávku z loňského roku, texty koled budeme opět promítat na budovu školy, aby mohli zpívat i ti, kteří si nepamatují texty, musíme tedy veškeré texty nachystat do powerpointu, sestavit playlist, naučit se hrát doprovody na kytaru a keybord a vše transponovat do vhodné hlasové polohy a také musíme nachystat aparaturu, dekorace a občerstvení,“ popisuje náročnost příprav Veronika Glötzerová.

V tento den zároveň zasadí před školou strom, který nejen že místní prvňáčci pokřtí svým zpěvem, ale zároveň ho každý rok budou využívat jako strom vánoční. Na místě pak organizátoři připraví pro návštěvníky nejen chutné občerstvení, ale bude zde také Ježíškova pošta či výrobky místních dětí.

„Účast se každým rokem zvyšuje a lidé jsou spokojení, proto také zařazujeme další skladby, aby si všichni dostatečně zazpívali, například písničku Zafúkané nebo Půlnoční,“ láká na akci Glötzerová.

Petra Hanusová