Všichni ostatní turisté musejí k vysílači do nadmořské výšky 1492 metrů vystoupat pěšky nebo dojet na kole. Cesta od autobusové zastávky na Ovčárně na nejvyšší horu Moravy a Slezska je dlouhá přes tři kilometry. Vede nejznámějšími lokalitami Národní přírodní rezervace Praděd, kde platí přísná dopravní omezení.

"Přepravit se autobusem k vysílači mohou pouze občané starší 65 let a také osoby s průkazem ZTP bez omezení věku. V autobuse je také místo vyhrazené pro cestujícího na vozíku," informoval Jan Širc, zástupce společnosti Umbrella City Lines.

Vyjíždí se z Karlovy Studánky

Do autobusu směr vysílač na Pradědu lze nastoupit každou středu v Karlově Studánce z dolního parkoviště v 9:45, na zastávkách Restaurace Hubertus v 9:50 a na parkovišti Hvězda v 10 hodin. Na Ovčárně už autobus nezastavuje.

Psali jsme: Z Hvězdy na Ovčárnu po opravené silnici:

Silnice na Praděd je průjezdná, říjen 2022.
Frontám pod Pradědem je konec, silnice mezi Hvězdou a Ovčárnou je průjezdná

K vysílači na vrcholu Pradědu dojede autobus kolem 10:30. Tady si výletníci mohou třeba dát oběd v restauraci a zajet si výtahem na vyhlídkovou plošinu ve výšce 72 metry. Za příznivého počasí odtud zahlédnou daleké Krkonoše, Beskydy i Malou Fatru.

Na zpáteční cestu od vysílače na Ovčárnu autobus vyjíždí v 12:15. Cena výjezdu je 250 korun na jednu osobu. Rezervace míst a prodej jízdenek je ovšem možný pouze přes rezervační systém dopravce Umbrella City Lines.

Nová linka pro všechny turisty

Karlova Studánka i Hvězda se občas potýkají s omezeným počtem parkovacích míst, takže milovníci Jeseníků z Ostravska a Opavska mohou zvolit autobus také k cestě do hor. "Chtěl bych zájemce upozornit na novou linkou 910145, která vyjíždí z Ostravy v 7:46 a jede přes Opavu a Bruntál. Na tuto linku časově navazuje výjezd na Praděd. Zpět do Ostravy odjíždí autobus z Karlovy Studánky v 14:05," doplnil Jan Širc z dopravní společnosti Umbrella City Lines.

Tento autobusový dopravce se sídlem v Praze zajišťuje například městskou a příměstskou dopravu v Hamburku. Má pobočky v Kodani, Drážďanech, Berlíně a Mnichově, protože v rámci Evropy je jedním z největších partnerů německé dopravní společnosti FlixBus.