Klientky Devětsilu přestěhují z Ježníku do Krnova druhý prosincový týden. V jakém stadiu jsou přípravy a jak je o seniory postaráno v domově na Rooseveltově ulici ukázal den otevřených dveří. Podobné akce probíhají celý tento týden v rámci celostátního Týdnu sociálních služeb.

Domov pro seniory na Rooseveltově ulici v Krnově se otevřel veřejnosti v úterý a ve středu. Návštěvníci zde mohli potkat nejen seniory a personál, který o ně pečuje, ale také zedníky a různé řemeslníky, kteří právě začali s plánovanými rekonstrukcemi pokojů.

Vše se připravuje na situaci, že po zrušení Domova jistoty Devětsil na Ježníku bude mít Krnov od ledna 2013 pouze jeden domov pro seniory. Na Rooseveltově ulici se budou koncentrovat tři základní služby sociální péče: Domov pro seniory, Pečovatelskou službu a nově také Domov se zvláštním režimem.

Domov se zvláštním režimem

„Z důvodu umístění klientek z Devětsilu do našeho zařízení jsme museli požádat o registraci nové služby Domov se zvláštním režimem. To nám následně umožní podat na tyto nové klientky žádost o státní dotace na příští rok. Dál u nás budou samozřejmě zachovány další dvě služby sociální péče jako je Pečovatelská služba a Domov pro seniory," řekl ředitel Domova pro seniory Oldřich Jarkuliš.

O klienty Devětsilu se budou starat jejich původní ošetřovatelé a zdravotní personál z Ježníku. Ředitelka Domova Jistoty Devětsil Milena Baranová povede nově zřízenou sociální službu Domov se zvláštním režimem. V její kompetenci dále zůstanou její původní zaměstnanci a také starost o zajištění péče o pětatřicet klientek z Devětsilu.

Začaly úpravy pokojů

Již půl roku se obě zařízení intenzivně připravují na stěhování, které vypukne na konci listopadu. Tento týden začaly na Rooseveltově ulici první stavební práce, které souvisí s blížícím se sloučením dvou domovů. „Snad všechno stihneme a nedojde v naplánovaném harmonogramu k žádné změně. V srpnu a září proběhla výběrová řízení na stavební práce a na vybavení pokojů novým nábytkem. V pondělí 8. října začaly stavební práce, které provádí firma Františka Lukovského ze Světlé Hory," uvedl Oldřich Jarkuliš.

V přízemí probíhá rekonstrukce pokojů, do kterých se mají nastěhovat klientky Devětsilu.

Je třeba vyměnit původní podlahové krytiny, natřít podlahu i vymalovat. Dále je potřeba vybourat zárubně dveří do koupelen a nahradit je posuvnými dveřmi. To umožní pohodlnější pohyb v místnostech obzvláště osobám na vozíčku. V listopadu bude dodán nábytek vyrobený na míru, který bude přesně pasovat do všech rekonstruovaných pokojů.

Nesnadné loučení s Devětsilem

Z Devětsilu se přestěhuje celkem pětatřicet žen ve věku nad šedesát pět let.

„Část z nich je plně imobilní. Ty budou právě ve čtyřech přízemních pokojích po třech. Zbývající část klientek z Devětsilu bude ubytována na oddělení C v jedno a dvoulůžkových pokojích," řekl Oldřich Jarkuliš a dodal: „Je to složitá situace pro nás i pro osazenstvo Devětsilu. Ale myslím, že se nám společně bude dařit dobře. Vždyť z Devětsilu za námi rádi chodili už dříve na návštěvy nebo na kulturní programy."

Pro nové klientky jsou připraveny také společenské a kulturní místnosti. Budou mít k dispozici dva výtahy a také možnost zajít do společné jídelny celého domova. Jednodušší bude rovněž zajištění lékařské péče a také odpadne každodenní převoz několika jídel z Krnova na Ježník.

Anna Dohnalová