Nejstarším krnovským voličem byla Emilie Maňásková, které už pomalu táhne na stovku (ročník narození 1912). Volila také její devětaosmdesátiletá vrstevnice, pouze o čtyři měsíce mladší Marie Šamánková. Ta odvolila v pátek 28. května v podvečer v místě svého bydliště v krnovské domě s pečovatelskou službou.

O volbách v bruntálském regionu čtěte zde.

Na druhou stranu se ale mladí lidé k volbám na Krnovsku příliš nehrnuli. „Bavil jsem se zástupci několika volebních okrsků a všude to bylo stejné – mladých lidí přišlo volit minimum. Nerozumím tomu, proč mladí nechávají rozhodování o své budoucnosti na ostatních, ale je to jejich právo,“ komentoval situaci dosavadní poslanec parlamentu Libor Nowak, jehož syn patří k prvovoličům, kteří si letošní volby nenechali ujít. „Osmnáct mu sice bylo už loni, ale tehdy volby nestihl, takže letos to pro něj byla premiéra. Potěšilo mě, že se o politiku začal zajímat spontánně, snažím se mu své názory nevnucovat,“ dodal Nowak.

Přestože většina mladých lidí se staví k volbám staví vlažně, ti kteří volit šli, se většinou velmi zodpovědně zajímali o programy politických stran, aby se mohli zodpovědně rozhodnout. Jít poprvé k volbám je pro mnohé iniciační obřad vstupu do světa dospělých, podobně jako občanský průkaz, maturita, nebo první cigareta.

Prvovolič se zajímal o nové strany

V Krnově patřil mezi prvovoliče také Edgar Kosař, který se slavil osmnácté narozeniny minulý víkend.

„Bylo mi jasné, že určitě nechci volit komunisty ani jiné extremisty. Velké parlamentní strany ČSSD i ODS mě v uplynulém volebním období zklamaly, protože pořád jen kritizovaly jeden druhého, namísto toho, aby prosazovaly nějaký smysluplný program a řešily problémy věcně. Cítil jsem, že je čas na změnu, tak jsem se zajímal hlavně o nové a neparlamentní strany,“ prozradil své těžké rozhodování prvovolič Eda, kterého v záplavě předvolebních spotů nejvíc zaujal duel Radka Johna s Milošem Zemanem.

„Oba pánové byli inteligentní a vtipní, navzájem se respektovali, diskutovali k věci a nebyly tam žádné osobní útoky, jaké předváděli Paroubek s Topolánkem. Ve svém programu mají body, se kterými souhlasím, například že jsme už dávno měli mít finanční polici. Nakonec jsem dal hlas Miloši Zemanovi, protože dokáže přicházet s dlouhodobými vizemi a narozdíl od Radka Johna má víc politických zkušeností. Řekl jsem si, určitě má co nabídnout, a že víc potřebuje mou podporu, aby překročil pětiprocentní hranici,“ dodal Eda Kosař.