Obyvatelé Čakové mají štěstí, že si v této obci před mnoha lety pořídil rekreační chalupu ostravský režisér František Mudra (1933-2004). Tento tvůrce známých televizních pořadů a seriálů, jako Přátelé zeleného údolí nebo Velké sedlo, si Čakovou zamiloval, takže zde příležitostně natáčel a také hledal v televizních a filmových archivech, co bylo o tomto regionu natočeno. V jeho stopách nyní kráčí syn - režisér, střihač a kameraman Jan Mudra. Ten v

Čakové pokračuje v chalupaření i v hledání ztraceného času na archivních záběrech. Právě díky němu mohly po mnoha letech znovu spatřit světlo světa záběry čakovských zemědělců z roku 1952, kdy zde probíhala kolektivizace a zakládalo se JZD. Na setkání seniorů a občanů Čakové představil pamětníkům autentické záběry, které z celuloidového pásu převedl do elektronické podoby, sestříhal a opatřil komentářem.

Mnozí starousedlíci poznali sebe nebo své sousedy na záběrech rolníků na poli, při dojení dobytka nebo u krmení prasat. Společně zavzpomínali na padesátá léta, kdy se v Čakové natáčelo a kolektivizovalo. Záběry vznikly díky tomu, že nad Čakovou převzala patronát Karnola. „V Karnole v padesátých letech fungovalo něco jako filmařský kroužek, takže jeho prostřednictvím k nám vyslali štáb s kameramanem, aby zachytili zemědělské práce v době kolektivizace a vzniku JZD,“ uvedl pamětník Jiří Kuchta z Čakové, který se na archivních záběrech poznal.

„Naše rodina se přestěhovala do Čakové v roce 1947. Měli jsme tu statek, hospodařili jsme na devíti hektarech půdy, měli jsme i čtyři krávy, jalovici, koně a prasata. To všechno jsme museli dát do JZD. To víte, že jsme tehdy komunisty i kolektivizaci proklínali,“ zavzpomínal na poválečná léta Jiří Kuchta.

„Ostravský filmový archiv Františka Mudry a syna Jana, který jde v otcových šlépějích, utrpěl obrovské škody během povodní. Některá jejich díla s unikátními záběry se zachránily jen díky tomu, že lidem v Čakové rozdali kopie na videokazetách. Podařilo se takto dohledat například film o slepé srně, který se v Čakové natáčel v rámci cyklu Lovy beze zbraní. Jako myslivec jsem asistoval při natáčení, takže už se těším, až Jan Mudra zpracuje a namnoží další snímky z Čakové. Určitě si je v Čakové zase pustíme společně a zavzpomínáme,“ dodal Jiří Kuchta.

Na setkání pamětníků s promítáním nechybělo ani pohoštění, a dechovka z Bruntálu zde vyhrávala až do večera. „Je to škoda, že už nemáme v Čakové vlastní dechovku. V těch padesátých letech se tu dalo dohromady dvanáct muzikantů, a založili kapelu, ve které jsem hrál i já s bráchama. Bohužel tato dechovka hrála v Čakové jen pár let. Kolem roku 1957 musela většina z nás na vojnu, někteří se odstěhovali, a tak se nám to nějak rozpadlo.

Od té doby jsme tu už nikdy vlastní dechovku nedali dohromady,“ dodal Jiří Kuchta, který chtěl poděkovat starostovi Čakové Emiliánu Jančovi i zastupitelům, že podporují setkávání místních seniorů a starousedlíků. „Protože Čaková leží v kopcích stranou od Krnova i Bruntálu, někteří prorokovali, že se postupně vylidní a mladí lidé odejdou.

Dnes je to ale přesně naopak. V Čakové se hodně staví a stěhují se sem lidé z Krnovska i z Bruntálska, kteří chtějí bydlet blíž k přírodě. Mám z toho dobrý pocit, že se o budoucnost Čakové určitě bát nemusíme,“ uzavřel pamětník Kuchta.