VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senioři opět usedají do lavic

Krnov, Rýmařov, Vrbno pod Pradědem - Právě v těchto dnech začínají v Krnově, Vrbně pod Pradědem a v Rýmařově další bloky různě zaměřených kurzů, které jsou určeny pro studenty z řad seniorů. Studium už dávno není určené pouze pro mladé lidi. V současnosti je možné začít studovat a doplňovat si svou kvalifikaci v každém věku.

7.2.2013 1
SDÍLEJ:

Vzdělávání seniorů se těší ve Vrbně pod Pradědem stálého zájmu. Studenti, kteří dříve navštěvovali výuku pořádanou Sl. univerzitou v Opavě se nyní scházejí také na přednáškách pořádaných Střediskem kultury a vzdělávání Střecha (Univerzita volného času).Foto: archiv Střecha

Jednotlivé nabídky ke studiu jsou prezentovány pod různými názvy typu studia a provozovatele, který je zaštiťuje. Je tedy potřeba trošku pátrat, ale pokud víte, kde se kurzy pořádají, naleznete veškeré informace na webových stránkách organizátora nebo provozovatele studia. Informace o možnostech typu studia vám obvykle sdělí také pracovníci informačních center v jednotlivých městech.

Univerzita třetího věku v Krnově

Pro obyvatele Krnova a okolí se opět otevírá možnost studia, které zajišťuje Slezská univerzita v Opavě ve Vzdělávacím centru na adrese Za Drahou v Krnově.

„Přihlášku na studium letního semestru je možné donést v dopoledních hodinách přímo do Vzdělávacího centra v Krnově nebo odeslat elektronicky. Od 19. února začnou v těchto výukových prostorách přednášky na téma Psychologie a Právo. Za dvanáct přednášek, které zajišťují vysokoškolští lektoři zaplatí student 600 korun," uvedl Vratislav Hruzík ze Vzdělávacího centra v Krnově.

Více informací naleznete na stránkách Slezské univerzity: www.slu.cz/vck/cz/univerzita-tretiho-veku.

Virtuální univerzita

Ve Vrbně pod Pradědem a v Rýmařově mají možnost zdejší obyvatelé navštěvovat před-nášky tzv. Virtuální univerzity třetího věku. Virtuální Univerzita třetího věku probíhá pomocí data projektorů a připojení na internet. Jednotlivé lekce je možné znovu si poslechnout v elektronické podobě také v klidu domova. V rámci Virtuální univerzity proběhne od února do dubna v Městské knihovně v Rýmařově cyklus šesti přednášek na vybrané téma Dějiny oděvní kultury. První přednášku, pořádanou ve středu 6. února pod názvem „Cestou pravěkého lovce až k úpatí pyramid" mají senioři za sebou.

Ve Středisku kultury a vzdělávání Střecha ve Vrbně pod Pradědem se bude jednat také o šest přednášek, tentokrát na téma Lesnictví. „Přednášky o lesnictví jsou doplněny souvisejícími tématy jako je ochrana a péče o krajinu, vodní hospodářství nebo rybníkářství. První přednáška se uskuteční 12. února od 14 hodiny ve Střeše. Přihlášky je možné podat do 8. února," uvedl zdejší pracovník Jakub Rybár. Více informací o studiu získáte na telefonu 554 295 195 nebo www.strecha-vrbno.cz.

Univerzita volného času

Ve Vrbně pod Pradědem mohou studenti z řad seniorů využít ještě jednu možnost studia. Jedná se o cyklus sedmi přednášek Univerzity volného času, které připravili pracovníci Střediska chytrých aktivit Střecha. Výuka bude probíhat dvakrát měsíčně vždy od 16 do 18 hodin. „První přednáška začíná právě dnes 7. února a poslední proběhne 2. května, kdy bude posluchačům předáno osvědčení za 1. pololetí 2013. Symbolickou tečkou za studiem bude pro všechny studenty závěrečný výlet, jehož přesný cíl je zatím tajný," uvedla Naďa Trzaskalíková ze Střediska kultury a vzdělávání.

Studentem Univerzity volného času může být posluchač, který dosáhl věkové hranice minimálně 50 let věku. Cena studia je 500 korun. Před samotným studiem je potřeba uhradit tento vstupní poplatek (nejpozději právě v den zahájení studia 7. února 2013) a vyplnit přihlášku ke studiu.

Přednášky o přírodě Jeseníků

V rámci sedmi přednášek Univerzity volného času se posluchači dozvědí něco o těchto tématech: Peníze a hospodaření domácnosti, Finanční produkty a jejich využití, Příroda Jeseníků aneb 100+1 zajímavostí jesenické přírody, Příroda Jeseníků aneb O rostlinách Jeseníků, Poskytování první pomoci, nebo přednáška o Filozofii.

„Středisko kultury a vzdělávání Vrbno pod Pradědem zahájilo první cyklus Univerzity volného času v září 2012. Nyní začíná druhý cyklus volných přednášek. Jde o netradiční formu celoživotního vzdělávání pro širokou veřejnost, zejména pak pro věkovou kategorii padesát a více let. Neplatí zde žádná omezení ani úroveň dosaženého vzdělání. Získané znalosti se neověřují testy. Studium bude ukončeno předáním osvědčení. Výuku povedou externí lektoři, kteří své předměty budou prezentovat poutavou a populární formou," řekla ke studiu ředitelka Střediska kultury a vzdělávání Hana Janků.

Mezi přednášejícími budou například obvodní lékařka Eva Matelová z Vrbna pod Pradědem, lektor Zdeněk Hons a botanik Martin Kočí z Masarykovy univerzity v Brně, učitel matematiky Jan Zaoral nebo Kateřina Kočí z občanského sdružení Actaea (společnost pro přírodu a krajinu).

Anna Dohnalová

Autor: Redakce

7.2.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem.
3

Mladí lidé letos volili častěji, než je zvykem

Tanečnice v představení Osvětim, cesta do pekla.

Taneční skupina In Motion připomene hrůzy holocaustu

Adam Matějka: To, jestli horu zdoláte, záleží taky na tom, jak se cítíte

/ROZHOVOR/ Adam Matějka pracuje ve stavební firmě a má velmi zajímavý koníček. Baví ho totiž lozit po horách. Jak po skalách v našem okolí, na kterých vyrůstal, tak i po horách a velehorách. Jeho zatím největším zážitkem byla hora Kazbegi v Gruzii.

Zámek Linhartovy právě nabízí výstavu na téma volyňských Čechů

Výstava v linhartovském zámku připomíná, že právě uběhlo 70 let od návratu volyňských Čechů do vlasti. Díky této události jsou dnes potomci volyňských rodin našimi sousedy. Co víme o této části naší historie?

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení