Od začátku měsíce února si mohli senioři začít pronajímat malometrážní byty. Ty pro ně v Nové Vésce postavil soukromý investor. Ten byty postavil nejen pro místní seniory a starší občany ze širokého okolí, ale pro všechny občany důchodového věku, kteří preferují bezbariérové bydlení v blízkosti klidné přírody.

„Jsme rádi, že můžeme seniorům z Bruntálu i širokého okolí nabídnout komfortní bydlení v krásném prostředí a to za velmi příznivou cenu. Mile nás překvapil a potěšil zájem seniorů i z jiných okresů a krajů.

Naši nájemníci oceňují především nízké náklady na bydlení, vlastní terasy, ovocné zahrady, každodenní dovoz jídla, možnost pečovatelské služby a v neposlední řadě i naši pomoc při vyřizování příspěvků na bydlení," řekl jednatel a majitel společnosti, které objekt v Nové Vésce patří, Patrik Němec.

Vybavení areálu

Pro seniory jde o velký tahák. Nemusejí platit stočné. Areál má totiž vlastní čističku odpadních vod se zásobníkem čisté vody na zalévání zahrad.

Seniory nečekají ani vysoké náklady na elektřinu. Všechny spotřebiče a osvětlení jsou třídy A a A+. Ani ostatní náklady nepřesahují únosnou mez. Například ústřední podlahové vytápění a ohřev teplé vody s vlastní automatizovanou kotelnou na pevná paliva udržuje náklady za teplo v nízké míře. Senioři navíc nejsou vázáni k využívání pečovatelské služby.

Jediná nevýhoda je, že je obsazeno

Také proto hlásí malometrážní byty v Nové Vésce plnou obsazenost. Pokud by však měl někdo další o bydlení v objektu zájem, nemusí házet flintu do žita.

„Stále však přijímáme zájemce, které zařazujeme do pořadníku. Budeme tedy rádi, pokud nás zájemci budou kontaktovat, rádi jim naše ubytování představíme," uklidňuje případné zájemce Patrik Němec.

Byty byly postaveny s ohledem na potřeby seniorů. Každý pokoj má svou vlastní terasu. Rezidentům je k dispozici i společenská místnost s krbem, knihovnou a s kuchyní, dále venkovní posezení s grilem a v neposlední řadě parkování pro 21 automobilů pro samotné obyvatele nebo jejich návštěvníky.

„Líbí se mi tu moc, jsem spokojená. Na Bruntál namohu zapomenout, ale líbí se mi tu. Mně to tady stačí. S ostatními nemám problémy, vycházím se všemi zadobře," prozradila svou spokojenost obyvatelka jednoho z bytů Milada Fajmonová. Ta v objektu bydlí už od února. Prozradila také, že se senioři vzájemně navštěvují, dávají si spolu kávu a zvou se na bábovky.

Soukromí pro ubytované

Do rezidence se dostanou pouze povolané osoby. Brána pro automobily i vstupní branka jsou zamčeny a člověk bez klíče nebo čipu se dovnitř nedostane.

Nepohybují se zde nežádoucí lidé a v celém objektu tak panuje klid a pohoda. O celý areál se stará správce, který jej udržuje v chodu, provádí úklid společenské místnosti a tu také provozuje. Poplatky za správce objektu jsou zahrnuty v měsíčních zálohách na služby a energie.

Společnost, která stojí za výstavbou malometrážních bytů, staví obdobný objekt v lázeňské obci Slatinice, která leží v blízkosti Olomouce. „Věříme, že spojení malebné obce s lázeňským zázemím a blízká dostupnost krajského města zajistí opětovně výjimečně příjemné bydlení. Na pronájem bytů již začínáme přijímat rezervace," dodal Patrik Němec.

Kdo může o bydlení v rezidenci Nová Véska zažádat?

• Senioři starší 65 let, kteří nemají vlastnické právo k bytovému či rodinnému domu nebo bytu a nejsou členem bytového družstva s právem nájmu družstevního bytu.

• Byty lze také poskytnout lidem mladším 65 let za předpokladu, že splní podmínky výše uvedené a navíc jejich průměrný měsíční příjem za posledních 12 měsíců nepřesáhl 0,8 násobek průměrné mzdy.

Příklady měsíčního nájmu:

• Nájem 1+kk 3120 Kč měsíčně
+ zálohy na služby a energie 1200 Kč měsíčně

• Nájem 2+kk (obsazen 2 osobami) 2800 Kč měsíčně za jednu osobu
+ zálohy na služby a energie 1100 Kč měsíčně za jednu osobu

-hon-