Auta, která dosud vozila seniory z krnovského domova v Rooseveltově ulici, už byla na pokraji životnosti. Nyní je nahradila čtyři nová auta, která jsou ekologická a současně ekonomická, protože jezdí na stlačený zemní plyn.

V domově, který je příspěvkovou organizací města, si pořídili osobní automobil Škoda Octavia s vysouvacím a otočným sedadlem spolujezdce, dvě vozidla Fiat Diablo pro rozvoz stravy v rámci pečovatelské služby a čtvrtým přírůstkem je dodávkové vozidlo Fiat Doblo, upravené k přepravě skupin.

ÚPRAVY PRO VOZÍČKÁŘE

„Důležitá pro naše klienty jsou především vozidla pro přepravu osob, protože obě umožňují přepravovat imobilní osoby na invalidních vozíčcích.

Škodu Octavii používáme v rámci terénní pečovatelské služby k dopravě k lékaři, na úřady a podobně, dodávka, která je vybavena i nájezdní rampou a uchycením pro vozíčky, nám slouží k jednodušší a pohodlnější přepravě klientů v rámci jejich volnočasových aktivit," uvedla ředitelka Domova pro seniory Hana Šutovská.

Obyvatelé domova tak díky dodávce, která naráz přepraví až šest osob, mohou pravidelně navštěvovat krnovské atrakce a služby. Lákají je například výstavy ve Flemmichově vile nebo cukrárny. Zanedlouho, až se trochu oteplí, vydají se také na výlet na Cvilín, pojedou na olympijské hry pro seniory do Vrbna pod Pradědem a čeká je i návštěva zámku v Linhartovech nebo akce na Hlavním náměstí v Krnově.

„Velmi si cením toho, že se domovu podařilo získat finance a vozový park tímto způsobem obměnit. Obzvlášť jsem rád za zakoupení dodávkového vozidla. Umožníme tak seniorům další bohaté kulturní vyžití a jejich aktivní zapojení do dění ve městě i v jeho okolí," řekl místostarosta Krnova Jan Krkoška (ANO).

Na nákup čtyř speciálně upravených automobilů za cenu přes 2,5 milionu korun získal domov pro seniory v loňském roce dotaci 2,4 miliony korun a město Krnov mu přispělo 140 tisíci korunami.

Výhodou je, že vozy mohou tankovat přímo v Krnově. Když se totiž krnovská dopravní společnost Santa-Trans rozhodla pořídit si kamiony na zemní plyn, musela také vybudovat v Krnově první speciální stanici na nový druh pohonu: CNG.

Santa-Trans byla první v republice, kdo palivo CNG testoval v nákladní dopravě v kamionech.