Osm let byl Štefan Minárik místopředsedou odborů v dnes již zaniklém podniku Lisovny nových hmot ve Vrbně pod Pradědem. Dalších téměř deset roků odborům v podniku dokonce šéfoval.

Dnes sedmašedesátiletý muž je rád, že alespoň tento podnik se ve městě podařilo udržet, i když dnes již funguje jako společnost Advanced Plastic. Jiné závody ve Vrbně pod Pradědem takové štěstí po roce 1989 neměly a zanikly.

Vrbenský patriot vzpomíná třeba na kdysi prestižní sklárny, v nichž poslední sklářská výheň vyhasla v roce 2009. Dělníci přišli o práci doslova ze dne na den, podobné ani jakékoliv jiné zaměstnání na Vrbensku ani v regionu nenašli, takže byli nuceni za prací cestovat, případně se kvůli práci dokonce odstěhovat.

Krach za krachem, jeden za druhým

Podobně na tom byli lidé, kteří pracovali v bývalém Dřevokombinátu.

„Pak přišla kuponová privatizace a s ní nějaký rakouský Němec, který to tady zlikvidoval. Aby neměl konkurenci, přetáhl si všechno do Jihlavy. Teď si to koupila nějaká firma, a ta rozprodává stroje, ještě si pamatuji, že tam byla krásná linka na dřevotřísku, vyráběli i laminát, kulatinu. Pracovalo tu pět nebo šest stovek lidí, i má manželka. I je vyhodili ze dne na den," řekl Štefan Minárik.

Seniorovi a zároveň nadšenému včelaři Štefanu Minárikovi je těžko u srdce, když prochází Vrbnem pod Pradědem a vidí, kolik toho zbylo z někdejší průmyslové slávy. „Je pravdou, že se místní radnice snaží o to, aby město nějak vypadalo. S nezaměstnaností je to tu ale špatné a jen těžko se v blízké době změní něco k lepšímu," hodnotil situaci Minárik.

„Je vynikající, že alespoň město dává části místních lidí a firem práci."

Pamětník vzpomíná na dobu, kdy fungoval ve městě také lnářský závod Lenas. Podnik stál na křižovatce při výjezdu z města ve směru na Vidly a Karlovu Studánku.

„I tento podnik zmizel. Přitom bylo Vrbno pod Pradědem před rokem 1989 jedním z nejprůmyslovějších měst v tehdy ještě Československé republice, v poměru počet obyvatel a počet pracovních pozic. Teď se to obrátilo, zůstávají tu pouze samí staří lidé," uvedl Minárik.

I jeho děti se odstěhovaly jinam

Také jeho děti se musely z města odstěhovat kvůli práci.

Jak říká, mnoho majitelů nabízí ve Vrbně pod Pradědem byty k prodeji, ale mají bohužel smůlu. Protože není na Vrbensku až na výjimky téměř žádná práce, do města se nikdo nežene. Byty nekupuje nikdo ani za dá se říct minimální možnou cenu.

„Když někdo nemá práci, tak co by tady dělal. Především pro mladé lidi zde velká budoucnost není," krčil rameny vrbenský senior.

Je podle jeho názoru sice fajn, že se Vrbno pod Pradědem zaměřilo na turistický ruch, který do podhůří Jeseníků vrací život, práci i peníze. Rekreanti ale všechny místní nespasí. „Když si vezmeme, jaká byla za poslední dva tři roky zima, tak je jasné, že zdejší hotely a sjezdovky mohou být, jaké chtějí, a nemají šanci obstát," dodal Minárik.