Kamarádi zalarmovali jesenickou Horskou službu kolem šesté hodiny s tím, že s ním nemají ani telefonické spojení.

„Podle informací, které jsme dostali, zůstal někde v oblasti Malého nebo Velkého kotle. Měl vybitý telefon a ke vší smůle vadný kabel od powerbanky. Sporadicky se kamarádům dovolal, ale pouze stačil říct, že sundal lyže a jde pěšky, protože je zraněný. To se mu mohlo stát osudným, protože v těch místech je až metr sněhu,“ uvedl k okolnostem pátrání Tomáš Skokan, zasahující člen Horské služby Jeseníky.

Autobusy Transdev v úseku z Hvězdy na Ovčárnu posílily víkendové a poslední odpolední spoje. Co dál? Nejspíš místenkový systém.
Náměstek hejtmana se ptá: budete využívat místenku na Praděd?

Členové HS do terénu ihned vyslali tři týmy na terénní technice a skialpech. Zároveň také začali spolupracovat na upřesnění polohy hledaného s kolegy z polské horské služby GOPR.

„V těch krátkých momentech, kdy se pánovi podařilo zprovoznit telefon, se ho Poláci snažili lokalizovat podle signálu. Po přibližně třech hodinách pátrání ve složitém a špatně přístupném terénu lyžaře našel tým ze stanice HS v Karlově. Ten se okamžitě spojil s dalšími a všichni začali organizovat přepravu na nějaké dostupnější místo,“ doplnil Tomáš Skokan.

Záchranáři zjistili, že muž je vyčerpaný a začíná být podchlazený, proto mu ihned poskytli tepelný komfort.

Ilustrační foto
Motorkářku na Bruntálsku přejelo auto poté, co havarovala

„Zranění nebylo v podstatě vážné a nevyžádalo si ošetření, takže jsme ihned zorganizovali transport na naší stanici. Vzhledem ke sněhové pokrývce a místě nálezu ovšem nebyl jednoduchý. Na stanici jsme jej předali jeho kamarádům,“ komentoval akci Vítězslav Kaller, náčelník Horské služby Jeseníky.

Připomněl návštěvníkům hor, že za žádných okolností nemají opouštět skupinu a vydávat se sami do neznámého terénu.