Za nimi na nepopulárním třetím místě skončil kandidát KDU-ČSL Vítězslav Maláč, který je chirurg a bývalý ředitel krnovské nemocnice. Maláče ve volbách do Senátu podpořil také lékař Josef Palas, bratr dosluhujícího senátora Jaroslava Palase. Překvapivě až na čtvrtém místě skončil kandidát ČSSD, poslanec parlamentu Ladislav Velebný.

Ladislav Sekanina zahájil svou senátorskou kampaň známým incidentem kvůli petici, kterou mu zabavil senátor Jaroslav Palas. Případ řešila i policie i imunitní výbor Senátu a Palas se Sakaninou se navzájem obvinili ze lži. Ladislav Václavec měl zase v rámci kampaně výměnu názorů s Ladislavem Velebným, který vyjádřil obavy, zda lze řídit dvě nemocnice, léčit pacienty a ještě vykonávat senátorskou funkci na sto procent.

Volby do krajského zastupitelstva v 69 obcích našeho volebního obvodu skončily podobně jako v jiných okresech. Zvítězilo ANO. Souboj o první tři místa se až na výjimky odehrával mezi ANO, KSČM a ČSSD. K výjimkám patří například Leskovec nad Moravící, kde zvítězili Moravané nad komunisty i ANO, nebo Zátor, kde navíc byla nadprůměrná volební účast. Přišlo téměř 40 procent voličů, oproti 30,6 % v kraji a 28 procentům v okrese.

Voliči podpořili svou starostku Salome Sýkorovou, která byla nejen na kandidátce do senátu, ale i do kraje ve sdružení Pro region. Starostové a nezávislí byli silní například v Široké Nivě, kde měli na vítězné ANO ztrátu jen pět hlasů, nebo v Třemešné, kde byla ztráta deseti hlasů na vítězné ANO.

Z deseti uspěla jen jedna

Zkušenosti z komunální politiky ani dobré jméno a místní oblíbenost starostům k získání mandátu do krajského zastupitelstva nestačily. Jejich volební subjekty neuspěly. Krajskou zastupitelkou se stala jen starostka Vrbna pod Pradědem kandidující za ANO.

Starostové z Bruntálska šli do voleb pod různými značkami. Čtyři volební uskupení, která podpořilo devět kandidujících starostů, neuspěla, a nebudou mít v krajském zastupitelstvu žádného zástupce.

Uspěla pouze značka ANO. Neuspěla nová značka Pro region, neuspěli Nezávislí, Moravané a dokonce ani Starostové a nezávislí, kteří byli se svými 4,3 procenty pětiprocentní hranici nejblíže a z našeho okresu zde kandidovalo pět starostů: na šestém místě starosta Bruntálu Petr Rys, dále pak Petr Klouda z Rýmařova, Rostislav Kocián z Třemešné, Miroslav Novotný z Andělské Hory a Vlastimil Adámek z Jindřichova.

Starostka Zátora Salome Sýkorová se ucházela o post senátorky a byla také na sedmém místě kandidátky Pro region. Voliči v Zátoru dali jasně najevo, že svou starostku podporují. K volbám přišlo nadprůměrných 40 procent voličů starostka získala v senátních volbách 50 procent, druhého Ladislava Václavce podpořilo 10 procent, celkově skončila pátá.

Uskupení Pro region volilo v Zátoru 101 lidí, o dvacet více než Ano a s 27 procenty tak Pro region vyhrál volby. Celkově ale sázka na tuto značku nevyšla. Ačkoli mělo uskupení Pro region velké ambice, s 1,7 procenty v krajských volbách propadlo. Salome Sýkorovou může těšit 318 preferenčních hlasů v rámci kandidátky bronzová medaile v počtu preferenčních hlasů.

Pod značkou Nezávislí (lídryně Liana Janáčková) kandidovala na 28. místě starostka Krasova Monika Baranová, Nezávislí získali ve volbách 2,7 procent, přímo v Krasově ale přeskočili ČSSD i KSČM a s 20 procenty (14 hlasů) byli po ANO druzí.

Leskovec nad Moravicí ovládli Moravané. Z 80 platných hlasů dostali 15 a to stačilo na vítězství nad druhé ANO a KSČM s 13 hlasy. Čtyřkou na kandidátce byl starosta obce Bedřich Buťák, 11 voličů z oněch 15 mu ještě dalo preferenční hlas. Moravany volilo celkově 1 036 lidí, Bedřich Buťák získal 52 preferenčních hlasů (stříbrná medaile).

Starosty obecně většinou vnímáme jako praktické aktivní lidi, kteří se na svou pozici dostali díky tvrdé práci, lidi, kteří mají kontakt s občany a reálným životem. K úspěchu v krajských volbách to ale nestačí. Tam je důležitější značka. A tak jedinou starostkou z Bruntálska, která se napsala pod tu „správnou", je Květa Kubíčková, starostka Vrbna pod Pradědem, která kandidovala jako 21. za ANO a stala se krajskou zastupitelkou.

Hájit zájmy našeho regionu jí na kraji pomůže ještě Jan Krkoška, místostarosta Krnova (ANO), Jitka Hanusová z Města Albrechtic, která byla trojkou KSČM, a Martina Nováková z Krnova, původně třetí na kandidátce ODS, která sice klesla na páté místo, na mandát to nicméně ještě stačilo (ODS má šest křesel).

Dále v krajském zastupitelstvu zasedne projektant z Krnova Karel Siuda (KDU-ČSL), mandát krajského zastupitele obhájil Jaroslav Kala (ČSSD) z Rýmařova. Druhý místostarosta Krnova Michal Brunclík, který měl jako 16. na kandidátce ČSSD před volbami reálnou šanci v zastupitelstvu zasednout, je po volbách druhým náhradníkem.

Zvolení krajští zastupitelé z BruntálskaJan Krkoška, místostarosta Krnova ANO
Květa Kubíčková, starostka Vrbna p. Pradědem ANO
Jaroslav Kala, krajský zastupitel, Rýmařov ČSSD
Jitka Hanusová, lektorka, Město Albrechtice KSČM
Karel Siuda, projektant, Krnov KDU-ČSL
Martina Nováková, ředitelka neziskové org., Krnov ODS

Miroslav Sládek kritizoval úpadek nemocnice v Bruntále

close Miroslav Sládek, šéf SPR - RSČ. info Zdroj: Deník/Karel Pech zoom_in

Miroslav Sládek se rozhodl obnovit své Sdružení pro republiku Republikánskou stranu Československa SPR-RSČ, která oficiálně zanikla v roce 2013, aby za něj mohl kandidovat do senátu za volební obvod Bruntál. V době, kdy extrémistické strany posilují, mohl být výsledek Miroslava Sládka překvapením. Nakonec podle očekávání dostal jen 3,3 procenta hlasů a do druhého kola voleb nepostoupil.

Voliče většinou zarazilo, proč Sládek kandiduje zrovna do senátu, který odjakživa kritizoval jako zbytečnost a navrhoval jeho zrušení. „Evropský parlament je také plný euroskeptiků, kteří chtějí zrušit Evropskou unii," vysvětlil Sládek, proč chtěl bojovat proti senátu zevnitř.

ZLOMENINA A OŠETŘENÍ V BRUNTÁLU

Občany Krnovska a Bruntálska zase překvapilo, proč chce Sládek kandidovat právě za tento region, když bydlí v Brně a dokonce tam býval starostou městské části Útěchov.

„Pocházím z nedalekých Orlických hor, vím velmi dobře, že žít v pohraničí není jednoduché," vysvětil Miroslav Sládek, proč chtěl být senátorem za pohraniční okres Bruntál.

Svou kampaň Sládek založil na tom, že v pohraničí jsou nedostatečné služby, což se nejvíc projevuje ve zdravotnictví.

A dokonce přidal i osobní zkušenost s bruntálskou nemocnicí. „Před mnoha lety jsem právě u Bruntálu, dodnes je prý ta zatáčka nazývána po mně, havaroval se Škodou Favorit. A zlomil si klíční kost. Odvezli mne do bruntálské nemocnice," napsal Sládek v otevřeném dopisu občanům bruntálského okresu. Podle Sládkových vzpomínek tehdy ošetření v Bruntálu proběhlo na jedničku.

PRÝ JDE O ŽIVOT NEBO O ZDRAVÍ

Podle Sládka se od té doby dostupnost i kvalita zdravotní péče v Bruntálu rapidně zhoršila.

„Dnes jít v Bruntále do nemocnice je podle mnoha občanů, se kterými jsem hovořil, o život nebo alespoň o zdraví. Kdo může, jezdí raději po okolí. Lidé se ovšem ptají, proč nemůže i v okresním městě fungovat nemocnice. Kdo tedy přivedl bruntálskou nemocnici ke krachu? Jak to, že se nikdo z těch, kteří dnes řídí okolní nemocnice, nikdy právě o tu okresní nestaral?

Bylo snad výnosnější naskočit tam, kde to funguje, a hromadit funkce, než postavit na nohy zařízení, které občané potřebují? To by ale bylo moc práce za málo peněz. Takový manažer má ale neomylný čich na to, jak přijít snadno k penězům a proto se Bruntálu vyhýbá obloukem," vysvětlil Sládek svůj pohled na bruntálskou nemocnici v dopise občanům bruntálského okresu.

VÁCLAVEC: NEMOCNICI VYTUNELOVALI

Dostupnost a kvalitu zdravotnické péče ve svém programu často zmiňuje také ředitel krnovské a opavské nemocnice Ladislav Václavec, který do senátu kandiduje za ANO.

Václavec, který na rozdíl od Sládka postoupil do druhého kola senátních voleb, situaci v bruntálské nemocnici vidí velmi podobně. „Je třeba nahlas říct, že privatizace nemocnice v Bruntále nebyla šťastným rozhodnutím. Privátní vlastníci jen vytunelovali nemocnici s výhodnou polohou uprostřed okresu.

Odnesli to zejména obyčejní lidé, kteří to nyní mají do komplexní nemocnice daleko. K tomu navíc musejí využívat často zoufalých spojů," komentoval Václavec ve své kampani situaci pacientů ve spádové oblasti bruntálské nemocnice.

Lékař v politice?

Poslanec parlamentu Ladislav Velebný (ČSSD) v boji o senátorské křeslo otevřel téma: „Správný politik tu musí být pro občany, doktor by měl léčit lidi!"

Voliči v obvodu Bruntál si mohli vybrat senátora z jedenácti kandidátů. Tři z nich byli lékaři.

Nejspíš proto Ladislav Velebný, který je profesionální politik, v předvolební kampani otevřel téma, zda je lékař větším přínosem v regionálním zdravotnictví, nebo ve vysoké politice.

CHYBÍ NÁM DOKTOŘI

„Samozřejmě lékař je nesporný odborník ve zdravotnictví, což v politice potřebujeme. Vždyť musíme rozhodovat i o tomto odvětví. Když to vezmu za Bruntálsko, tak to ale příliš pozitivní není. Chybí nám doktoři, zubaři, pediatři a další odborníci ve zdravotnictví, je tedy škoda, když odejdou do politiky," uvedl Ladislav Velebný na svých stránkách velebny.eu a dodal, že je dobré, když budou léčit lidi na plný úvazek.

Na dotaz, zda lze skloubit zákonodárnou činnost s prací lékaře, Velebný odpověděl: „Podle mého se to spojit nedá. Lékař musí stále studovat, udržovat svojí, odbornost, léčit což jsou hodiny a hodiny práce. I když lidé mají různé názory, politika je ale práce na více než plný úvazek, během kterého se lékařské povolání zkrátka vykonávat nedá," uvedl Velebný k předvolebnímu tématu „lékaři v politice".

Jedním z kandidátů do senátu byl také bývalý ředitel krnovské nemocnice, chirurg Vítězslav Maláč (KDU-ČSL).

Ten své voliče ujistil, že ani jako senátor určitě nenechá své pacienty na holičkách: „V případě svého úspěchu v těchto volbách v žádném případě nehodlám opouštět náš obvod. Budu k dispozici pacientům v chirurgické ambulanci v Krnově stejně jako dosud, jen bude upraven objednávací systém," slíbil Maláč ve své kampani.

Zatímco Maláč ani Velebný nedostali potřebný počet hlasů, senátorem se reálně může stát současný ředitel krnovské a opavské nemocnice Ladislav Václavec.

Také on se v kampani vyjádřil na téma lékař v politice. „Chirurgie mě naučila rychle se rozhodovat, ale dnes už operuji jen pár dní v měsíci. Většinu pracovního času věnuji rozvoji dvou nemocnic, které mají dohromady přes 2300 zaměstnanců a ročně jimi projdou desítky tisíc pacientů nejen z našeho regionu.

Stejně jako chirurg musí vyoperovat zhoubná ložiska z těla pacienta, tak ředitel nemocnice se musí zbavit všech ložisek neefektivního hospodaření, které nemocnici vyčerpávají a ubíjí," poukázal Václavec na paralely mezi svou lékařskou profesí, ekonomikou a politikou.

KOČKOVÁNÍ TĚSNĚ PŘED VOLBAMI

Pak ale těsně před volbami Ladislav Velebný ve své kampani vzkázal Václavcovi, že má pochybnosti, zda lze současně řídit dvě nemocnice a ještě na sto procent vykonávat funkci zákonodárce.

Na počátku kampaně Ladislav Velebný hovořil o lékařích jen obecně, pak ale zacílil na konkrétního protikandidáta.

A to už Ladislav Václavec přešel do protiútoku: „Chci změnit věci, aby senát neměl pověst trafiky pro politické vysloužilce, kteří po sedmi letech "práce" v parlamentu chtějí přeskočit do senátu a pohodlně dožít do důchodu. Přitom je vám úplně jedno, že náš region "ztratí" svého zástupce v poslanecké sněmovně," odpověděl Václavec, co si myslí o roli svého protikandidáta Velebného v politice.

Navíc ujistil voliče, že může zvládnout řídit dvě nemocnice a k tomu senátorský mandát, protože ho práce baví a kvůli kandidatuře už ukončil svou podnikatelskou činnost v areálu Karnola s.r.o., kde stál za proměnou brownfieldů.

Gabriela Mathiasová, Fidel Kuba

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Negativní kampaň

Kdo nedokáže voliče zaujmout programem, musí kritizovat kandidáty jiných stran. Ani v senátních a krajských volbách jsme nebyli ušetřeni negativní kampaně.

Nejurputnější boj se odehrál mezi ČSSD a ANO. Andrej Babiš (ANO) řekl NE pravomocnému rozsudku, podle kterého se má omluvit hejtmanovi Miroslavu Novákovi (ČSSD) za pomluvu. Hejtman Novák na billboardech zase Babišovi vzkázal: „Nedovolím nikomu udělat z našeho kraje svou firmu."

Hitem internetu je spot ČSSD, ve kterém hejtman Novák tlachá na regionální notu: „Ty prachy z těch Pražáků na silnice musíme vyrazit, bo budem furt stát jak hňupi." Novák velebí Ostravu, Nový Jičín i Opavu, ale připíjí jen na Severní Moravu, jako by neznal Slezsko. 


| Video: Youtube

V ústraní střetu Babiš – Novák zaniklo pošťuchování ANO – ČSSD, které můžeme nazvat Ladislav vs. Ladislav.

Poslanec ČSSD Ladislav Velebný je asi nespokojený v parlamentu a nevytížený v zastupitelstvu Dolní Moravice, když kandiduje na senátora. Voliče oslovil obrázkem, na kterém říká: „Pane doktore!? Skutečně to zvládnete?" Mluví k siluetě, ve které voliči spolehlivě poznali ředitele krnovské a opavské nemocnice Ladislava Václavce, kandidáta ANO do senátu.

„Řídím dvě nemocnice. Léčím pacienty. Tvořím zákony v senátu. Chci vše řídit jako jednu firmu," odpověděl animovaný Václavec fotografii Velebného v kampani ČSSD. „Já chci ale v senátu pracovat na sto procent," zní pointa z úst Velebného.

Šlo o veřejný slib Velebného, že se v senátu vzdá postu zastupitele? Příklad si může vzít z Václavce, který také býval zastupitelem. Mandátu se vzdal, když ho jmenovali primářem chirurgie.

„Mám teď zodpovědnost za chirurgické oddělení. Krnovská nemocnice se rozvíjí a já se potřebuji své práci věnovat naplno. Ne že bych mezi vámi nebyl rád, ale nechci zasedání absolvovat jako statista, co jen zvedá ruce a hlasuje pro věci, o kterých nemá přehled. Musím se na každé zasedání připravovat a na to teď už nebudu mít čas," loučil se Václavec s krnovskými zastupiteli v roce 2007.

To Jaroslav Palas je jiný sekáč. Dokázal být současně hejtman, senátor, předseda celostátní myslivecké organizace i spořivý stavebník.