Krnovské autoškoly musí budoucí řidiče vozit na světelné křižovatky až do Opavy nebo do Bruntálu, ale aspoň se Krnované mohou těšit pomalejší dopravou a bezpečnějšími přechody pro chodce. Nové semafory už jsou sice nainstalované na výpadovkách na Opavu i na Bruntál, ale zatím tento systém nebyl spuštěn naostro a jen se testuje.

Semafor řidiče zpomalí

V Krnově několik let fungoval jediný zpomalovací semafor na příjezdu od Opavy, který nedá řidiči zelenou, pokud nepřibrzdí pod povolený limit 50 kilometrů v hodině.

Do konce roku budou v Krnově uvedeny do plného provozu dva přechody pro chodce se světelnou signalizací.

Budou to úplně první krnovské semafory, které kromě počítačového programu mohou ovládat i chodci. Jeden je u autobusové zastávky v Petrově Dole na Opavské ulici a druhý u kostela sv. Benedikta na Bruntálské ulici.

Ovládání pro chodce

„V Petrově Dole je přechod, který vede na točnu autobusů, takže ho využívají hlavně cestující městské hromadné dopravy.

Tento přechod byl upraven tak, aby lépe navazoval na odbočku k zástavbě rodinných domů. Také na Bruntálské ulici dochází k úpravám stávajícího přechodu. Oba přechody jsou po úpravě bezbariérové a doplněné zpomalovacím semaforem v kombinaci se světelným signalizačním zařízením s ovládacím tlačítkem. Tento takzvaně poptávkově řízený semafor mohou ovládat samotní chodci,“ uvedl vedoucí investičního oddělení odboru regionálního rozvoje Městského úřadu v Krnově Georgios Bazakas.

Tyto úpravy přechodů stojí řádově 1,8 milionu korun. Podobné semafory se na příjezdových komunikacích od Opavy a od Bruntálu měly původně objevit už vloni. Mělo se ale jednat výhradně o zpomalovací semafory, které umí pouze dát červenou stopku řidičům, kteří jedou v katastru obce vyšší jak padesátikilometrovou rychlostí.

Tento záměr zpomalovacích semaforů by sice přišel město Krnov pouze na třetinu vynaložených financí, ale odborníci jej nedoporučili.

„Proto jsme hledali jiné řešení. Vždyť v místě Petrova Dolu se jen letos staly dva těžké úrazy a umístění semaforu v těchto místech je tedy nezbytné,“ uzavřela starostka Krnova Alena Krušinová.