Je nutné sekat trávu co nejníže u země? Je pravda, že delší stébla zajistí více stínu a tím sníží odpařování vody? Platí přímá úměra čím delší tráva, tím víc klíšťat, plevele a alergenů?

Na toto téma začali Krnované diskutovat, protože jaro letos přišlo dřív, a také péče o travnaté plochy byla v Krnově zahájena dříve. Město to zdůvodnilo tím, že je nutné přibrzdit růst plevelných rostlin, které mají tendenci likvidovat kulturní traviny a navíc jsou většinou alergenní.

Oponenti naopak tvrdí, že „plevel“ je výraz ze slovníku ortodoxních zahrádkářů, kteří neuznávají žádné jiné zelené plochy kromě monokultury anglického trávníku.

Sečení trávy přijde Krnov na 8,8 milionu korun ročně, což představuje 80 procent celkového rozpočtu na údržbu zeleně. Právě ekonomika je důvodem, proč se tráva nekosí častěji, a proč mají sekačky nastavené žací lišty co nejníže u země.

„Tím ale dochází k částečnému vysychání trávníků, což není dobře a sklízíme za to kritiku. S kritikou se ale setkáváme i v případě, kdy tráva je vyšší. Lidé si stěžují, že ve vysoké trávě není možné venčení psů nebo na zvýšený výskyt klíšťat,“ popsal těžko řešitelný rébus Dušan Martiník z krnovského odboru životního prostředí, který má na starosti zeleň.

Loni se odbor životního prostředí rozhodl experimentálně nekosit část parku na periferii v Kostelci.

„Množily se ale stížnosti především od pejskařů, kteří do parku často chodí na procházky. Proto jsme od této koncepce ustoupili. V Krnově momentálně nejsou plochy pro samovolný růst trávy,“ doplnil Dušan Martiník.

Přesto dvě plochy, kde se počítá spíš s bezúdržbovým lučním kvítím než s trávou, v Krnově existují. V Chářovském parku a v Karáskově ulici mezi komunikací a garážemi.

„Na podzim proběhly terénní úpravy. Na jaře byla plocha kvůli výskytu agresivního plevele dvakrát chemicky ošetřena. Následoval výsev luční směsi. Pokud se ujme, bude vypadat jako neudržovaný porost. Může se pokosit až na podzim, aby byliny mohly vyrůst, vykvést a vysemenit se. Na skutečnou louku si tak budeme muset počkat minimálně dva roky,“ uzavřel Dušan Martiník.