V areálu koupaliště v bruntálském městském parku proběhl vloni zkušební nultý ročník Řezbářského plenéru a protože se ukázal jako úspěšný a pro veřejnost velmi poutavý, koordinátor František Nedomlel setkání zopakoval.

Plenér běží od pondělí do soboty, a kdo má zájem může se na řezbáře v akci přijít podívat denně mezi devátou a osmnáctou hodinou. V sobotu 11. června akce končí slavnostním vyhodnocením v šestnáct hodin. Zájemcům umožní řezbáři nejen nahlédnout do své profese, ale ty odvážnější nechají na svých sochách přímo pracovat.

Vloni vyřezávalo v areálu koupaliště pět řezbářů, z nichž byl jeden z Polska. Tématem setkání byly pohádkové bytosti, František Nedomlel vyrobil dílo Soutok bruntálských potoků. Letošní tvorba zahrnuje státní symbol, symboly města a sochy permoníka a horníka, tedy figury jasně charakterizující Bruntál a tufitové útvary z lomu v Mezině.

Wajrach přijel podruhé

Polský řezbář Jan Wajrach se účastnil bruntálského plenéru už vloni, přičemž pro město vyřezával „smoka“ neboli draka. Letos se pustil do vyřezávání čedičových krystalů, které lze nalézt v tufitovém lomu v Mezině, poblíž přehrady Slezská Harta. „K Bruntálu a okolí se úzce tématika pojí, hodí se sem, je to krásná plastika. Janek je expertem na větší sochy a útvary,“ řekl koordinátor a sám aktivní účastník plenéru František Nedomlel.

Wajrachova tvorba je založena čistě na jeho bezbřehé fantazii. „Co k práci potřebuji? Jenom motorovou pilu a vlastní hlavu,“ usmíval se Jan Wajrach z obce Dylaki nedaleko Opole. Po roce se do Bruntálu velmi těšil. „Hlavně na přátele, Františka Nedomlela a celou tu naši komandu. Samí přátelé, taková setkání se neodmítají,“ uvedl Wajrach. Letos jej čekala jiná forma práce, jiná technika, jiná výzva, stejnou má ale umělec radost z práce.

Jan Wajrach se rovněž těší z kvality dřeva, které se podařilo zajistit díky Jindřichovi Juráňovi z Břidličné. Raději pracuje s velkými kusy dřeva, miniatury nechává kolegům. „Větší formát já osobně pokládám za zajímavější. A co se u mě změnilo za ten rok, co jsem v Bruntále nebyl? Zlepšilo se mi trošku zdraví, a to je to hlavní,“ svěřil se Deníku Wajrach.

Wajrach je znám též jako autor pětimetrové, kubické sochy mořských krystalů, zdobících už dva měsíce vstup do klimkovického sanatoria. „Ředitel sanatoria řekl, že socha bude reprezentovat vstup do sanatoria, a to je pro mě ta největší pochvala,“ těšil se Wajrach.

Piecha poznává Bruntál

Dalším polským řezbářem na plenéru je Franciszek Piecha z obce Dębieńsko nedaleko města Rybnik. V Bruntále tvoří vůbec poprvé, a ani jako turista doposud město ani jeho okolí nikdy nenavštívil. „Také dávám přednost větším sochám. Například v sousedním Krnově jsem dělal betlem v životní velikosti ve spolupráci s Jiřím Halouzkou z Jiříkova. Betlem stál v centru města,“ informoval Franciszek Piecha.

Na plenéru se pustil do sochy skřítka v životní velikosti. Jelikož je Bruntál hornické město, tedy dnes už bývalé, a horníci měli a mají za patronku svatou Barborku, uvažovalo se o této soše. Svatá Barborka se však k Bruntálu příliš nehodí. „Po domluvě se starostou města Petrem Rysem padlo rozhodnutí, že se pustím do sochy skřítka,“ pokyvoval Piecha. S dovětkem, že pohádkový permoník mohl ve městě klidně kdysi existovat. A pokud ne, k Bruntálu se rozhodně lépe hodí.

František Nedomlel slíbil, že hosta i jeho kolegy provede po Křížové cestě nad městem, vedoucí na Uhlířský vrch, jejímž je autorem a nechá je nahlédnout i do jiných zákoutí své vlastní tvorby.

Franciszek Piecha se věnuje nejen větším sochám, je specialistou na výrobu sošek z antracitu. Sošky si mohou návštěvníci plenéru prohlédnout a dokonce je mohou i potěžkat. „Materiál je těžší než eben,“ potvrdil Piecha. Z jeho děl je znám šest a půl metrů vysoká socha Krista, vystavená u Baltského moře v lokalitě Slovinského národního parku. A jak dlouho se ještě mistr chce věnovat řezbařině? „Pokud pánbůh dá, budeme pracovat,“ ujistil Piecha, který se poznal s Františkem Nedomlelem na Zlaté hoblině, setkání řezbářů ve Zlatých Horách.
Profily dalších účastníků plenéru, včetně žáků Střední odborné školy představí Deník čtenářům během celého tohoto týdne. Mezitím se mohou obyvatelé Bruntálu i turisté přesvědčit o dovednostech a nápadem řezbářských mistrů v areálu koupaliště osobně.