Nový projekt zaměřený na sčítání turistů připravuje Sdružení cestovního ruchu Jeseníky společně s Olomouckým, Moravskoslezským a Pardubickým krajem. „Je to unikátní projekt, který podpořilo také ministerstvo pro místní rozvoj. Aktuálně počítá turisty CHKO, zpětně pak data vyhodnocuje a provádí opatření na ochranu konkrétní lokality. Naše sčítače budou odlišné, informace nám budou online posílat každých patnáct minut,“ představil novinku ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

Turisté najdou data online na webu

Data ze sčítání budou přenášena na web, kde si je najdou lidé mířící do Jeseníků. Díky tomu turisté zjistí, jak je v daný den a čas konkrétní lokalita vytížená a kolik lidí tam v tu dobu potkají.

„Data od CHKO budou porovnávána s online čísly získanými z našich sčítačů. Hlavním cílem je, abychom návštěvníky nasměřovali také do podhůří, dalších zajímavých a dosud neobjevených míst a aby si lidé mířící do turisticky hojně vyhledávaných míst mohli výlet předem naplánovat v ten nejlepší čas,“ vysvětlil ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Údolí a vodopády Bílé Opavy v Jeseníkách.
Bílá Opava se chystá na turisty. Tesaři vyměnili lávku a schody

Stává se, že některá turisticky velmi atraktivní místa jako je například Mechové jezírko, Dolní Morava nebo Praděd, jsou doslova přeplněná návštěvníky. „Když tam člověk přijede a už nezaparkuje, tlačí se a nebo tam nedostane občerstvení, není to zážitek podle jeho představ a on se tam znovu nevrátí. Což je špatně, pro provozovatele, kraj i obce,“ konstatoval Tomáš Rak.

V Jeseníkách, na území Olomouckého kraje, bude podle něj rozmístěno celkem deset sčítačů. Další bude na Rešovských vodopádech, které se nacházejí v Moravskoslezském kraji, a jeden také na Dolní Moravě patřící pod Pardubický kraj.

Na nejdelší visutý most na světě Sky Bridge 721 na Dolní Moravě vstoupili v pátek třináctého první stovky turistů.
Sky Bridge 721 slaví rok. Po unikátní lávce pod Sněžníkem prošlo 290 tisíc lidí

„S oběma kraji na tomto unikátním projektu spolupracujeme a budeme jej dál rozvíjet. Náš cíl je rozvíjet Jeseníky dlouhodobě a udržitelně, aby to nebyla turisticky přetížená lokalita, což pak může generovat i to, že se turisté rozmýšlejí, jestli se tam ještě vůbec vrátí. Pro turisty bude projekt kompletně funkční od zimní sezony,“ dodal závěrem ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.