Sociální pracovníci v roli komisařů dostihli až 90 procent lidí bez střechy nad hlavou„19. duben byl posledním termínem odevzdání archů pro občany, kteří si je vyzvedli v takzvaném dodatečném sečtení po 5. dubnu. Pro ty platila prodloužená lhůta odevzdání,“ uvedl mluvčí sčítání Ondřej Kubala.

Dnes si lidé mohou zavolat už pouze do bezplatného call centra. Ne ovšem na dlouho, protože i tuto službu o půlnoci statistici ukončí. „Pokud někdo bude chtít odeslat formuláře i po tomto termínu, zbývá už jen papírová cesta. Archy může vhodit v předtištěné obálce do schránky nebo také přinést do podatelny ČSÚ,“ poradil opozdilcům Kubala.

Ti, kteří i přesto sčítací formuláře neodevzdají, se vystavují možnému postihu až deset tisíc korun. Při posledním sčítání v roce 2001 archy neodevzdalo 140 tisíc lidí, nicméně pouze zanedbatelná část pokutu opravdu dostala. Kolik lidí sčítací akci sabotuje letos, nelze zatím určit. Přesná čísla statistický úřad bude mít až v červnu.

Jeho pracovníci se ovšem rozhodli, že budou důkladní. Komisaři totiž mohou znenadání zaklepat u dveří těch, kteří archy neodevzdali ani do května. „Takovou rodinu mohou kontaktovat pracovníci ČSÚ s otázkou, co se stalo a zda rodina nezapomněla formulář vyplnit a odevzdat,“ řekl Kubala.

Tisíce bezdomovců

Některé lidi se však komisařům s největší pravděpodobností nepodaří navštívit nikdy. „Jsou to lidé, kteří žijí úplně mimo společnost,“ uvedl předseda Sdružení azylových domů Jiří Drastík. Takových může být i několik set.

Odhadl přitom, že se sociálním pracovníkům v roli sčítacích komisařů podařilo sečíst až 90 procent bezdomovců. To je zhruba deset až jedenáct tisíc lidí. Zbylých deset procent není k zastižení.

Bude i jim hrozit postih? Drastík nepředpokládá, že by se Český statistický úřad domáhal potrestání bezdomovců. „Za těmito lidmi jsou docela velké dluhy a nemají žádné příjmy,“ řekl a vysvětlil, že nějaké sankce by u nich byly jen těžko vymahatelné.

Do včerejška statistici obdrželi celkem 4,315 milionů formulářů na internetu. To podle Kubaly znamená, že pro elektronickou cestu se nakonec rozhodlo 27 procent lidí. ČSÚ toto číslo odhadoval na 30 procent.