Lidé i firmy by se měli mít na pozoru. Ve schránkách či internetové poště se totiž znovu začaly objevovat podivné faktury společnosti Český telefonní seznam. Ta se od důvěřivců snaží získat tisíce korun za reklamu, která se tváří jako inzerát ve Zlatých stránkách. S tímto oficiálním seznamem ale nemá nic společného. Ochránci spotřebitelů proto před firmou varují a říkají: faktury neplaťte!

Český telefonní seznam mámí peníze od firem už přes dva a půl roku a například občanské sdružení Společná obrana tuto společnost dokonce zařadilo na druhé místo černé listiny podvodných katalogových firem v České republice.

Padají trestní oznámení

„Mně už faktury chodí tři roky. Zaplatil jsem jen tu první,“ svěřil se v internetové diskuzi jeden z nachytaných podnikatelů. Formuláře mu chodí i přesto, že už několikrát žádal o okamžité ukončení reklamy na stránkách Českého telefonního seznamu.

„Je to typický katalogový podvod,“ řekl Deníku předseda občanského sdružení Společná obrana David Ondrejkovič. „Firma ke svému podnikání využívá šedé zóny v zákonech,“ doplnil. Na Český telefonní seznam byla podle Ondrejkoviče podána řada trestních oznámení, jedno z nich před rokem podalo i samotné občanské sdružení. Stejně jako v ostatních případech však policie případ odložila. Nepodařilo se totiž prokázat, že šlo o úmyslný podvod.

Firma potenciální zákazníky na fakturách upozorňuje, že jde jen o nabídku, kterou nemusí platit. Toto upozornění je ale napsáno miniaturním písmem. Zákazník tak většinou domnělou fakturu zaplatí.

Špatné zkušenosti s podvodnými katalogovými firmami měli v minulosti i v zahraničí, například ve Švýcarsku. Vedení jedné z největších se podařilo dostat před soud až po deseti letech a až poté, co došlo na změny v zákoně o nekalé soutěži. Stejným směrem se teď vydala Česká republika. „Před koncem roku byl v obchodním zákoníku změněn paragraf, který se týká nekalé soutěže. Na tyto změny pak odkazuje trestní zákoník, takže s tím se už dá pracovat,“ dodává Ondrejkovič.

Český telefonní seznam sídlí v nepříliš udržovaném domě na odlehlém místě centra Třebíče. Jednatelem společnosti má být podle obchodního rejstříku Attila Levente Herceg z Maďarska. Deník se v uplynulých dnech pokusil Český telefonní seznam opakovaně kontaktovat. Telefon však nikdo nezvedal a nikdo ani nereagoval na žádost o odpovědi odeslané elektronickou poštou.

VILÉM JANOUŠ