Část policistů, kteří dosud sloužili na hraničních přechodech, musí v důsledku reorganizace přestoupit k jiným policejním složkám. V bývalém Severomoravském kraji se to týká 435 lidí, kteří najdou uplatnění zejména u dopravní a pořádkové policie. Další 105 policistů odchází do civilu.
Podle šéfa cizinecké policie v Ostravě Jána Husára budou stávající ochránci zákona, kterých je 581, nadále plnit úkoly a povinnosti týkající se cizinců v našem regionu. Zaměří se i na příhraniční oblasti, kde chtějí společně s policisty z Polska a Slovenska dohlížet na dodržování zákonů.
Co je Schengen?
Označení Schengenský prostor vzniklo podle malé vesnice Schengen ležící v Lucembursku, kde trvale žije přibližně pět set obyvatel. Nachází se na trojmezí Lucemburska, Francie a Německa. Samotná schengenská smlouva byla podepsána v roce 1985 pěti evropskými zeměmi. K podpisu došlo na výletní lodi Princezna Marie-Astrid, kotvící na řece Mosele.
Schengen je v současné době tvořen patnácti státy, a to nejen z řad členů Evropské unie. V rámci EU jsou to Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Španělsko a Švédsko. Dvěma nečlenskými zeměmi EU začleněnými do Schengenského prostoru jsou Island a Norsko. Schengen se od 21. prosince rozšíří o další státy – Českou republiku, Estonsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Maltu, Polsko, Slovensko a Slovinsko.
Volné hranice
Hranice v rámci Schengenského prostoru lze překračovat kdykoli a na jakémkoli místě a není zapotřebí předkládat doklad totožnosti. Je ale nutné respektovat případná omezení v chráněných krajinných oblastech nebo ta, která jsou daná dopravním značením. Při cestování je nezbytné mít s sebou občanský průkaz nebo cestovní pas pro případnou vnitrostátní kontrolu.
Pryč s paradoxy
Od 21. prosince by již nemělo docházet ke kuriózním situacím, o kterých před časem informovala cizinecká policie. Do problémů se například dostal korejský pár žijící a pracující v České republice, který nevědomky překročil státní hranici s Polskem. Manželé se ve večerních hodinách vydali na cestu ze Šilheřovic na Opavsku do Ostravy. V přítmí však muž sedící za volantem ztratil orientaci a odbočil na cestu vedoucí do Polska. Přes Polsko se pak dostali k nedalekému přechodu Bohumín- –Nowe Chalupki. Zde při následné kontrole vyšlo najevo jejich pochybení. Vše skončilo udělením blokové pokuty ve výši tisíc korun. Korejci pak mohli pokračovat v cestě do Ostravy.
Uvízli v poli
Nedlouho předtím řešili příslušníci cizinecké policie jiný případ nepovoleného překročení státní hranice mezi Českou republikou a Polskem. Tentokrát se však jednalo o promyšlený čin. Počátkem září hodlali dva cizinci - manželský pár - přejet státní hranici přes přechod určený pro malý hraniční styk Opava-Pilszcz. Ten však není určen pro automobily, a proto je vybaven zátarasy znemožňujícími průjezd.
Motoristé se je však pokusili objet. Přitom uvízli v poli na české straně. Vozidla si všiml jeden z poblíž bydlících Poláků, který přivolal policii. Manželé přiznali, že si chtěli zkrátit cestu za nákupy. Šestadvacetiletá žena a stejně starý muž vyvázli s pokutou šest tisíc korun.
Podmínky
V souvislosti s rozšířením Schengenského prostoru musela Česká republika i další státy splnit řadu přísných podmínek, jejichž cílem je zajištění ochrany Schengenského prostoru. Týká se to zejména napojení na Schengenský informační systém (SIS), který slouží mimo jiné k pátrání po osobách a věcech. V SIS jsou například informace o hledaných či pohřešovaných osobách nebo o příslušnících třetí země, kteří mají zakázaný vstup na území států Schengenu.
Důležitá je také centrální evidence ukradených dokladů, vozidel, kreditních karet, střelných zbraní nebo uloupených bankovek.