Novými historickými kousky ve své sbírce se pyšní amatérský historik a badatel František Rechtorik z Ryžoviště. Předmětem jeho sběratelské vášně jsou jakékoliv materiály či předměty, vztahující se k obci Ryžoviště, ale i k celému Rýmařovsku. Jako lokální patriot dokonce Rechtorik založil a spravuje v domovské obci muzeum. Jak připomenul, historii by mělo znát co nejvíce lidí, aby věděli, kam patří, a aby se z časů minulých poučili.

Čtenářům Bruntálského a Krnovského deníku se historik uvolil pochlubit s desítky let starým popelníkem vyrobeným v Ryžovišti, částmi postrojů na ohlávku koně a fotografickou knihou o Rýmařovsku. Pochlubil se i víčkem z někdejšího bruntálského pivovaru.

Víte, co to jsou darmovisy?

Jsou předměty, které by mohl František Rechtorik směle přihlásit do televizní soutěže Co je to? Například takové darmovisy. Podivný název náleží předmětu oválného, případně kulatého tvaru s různými nápisy.

„Darmovisy jsou závěsnými ozdobami na uzdy, postroje koní. Pro mne je nejdůležitější, že pocházejí z mého bydliště v Ryžovišti," vysvětlil Rechtorik. Darmovisy jsou opatřeny čísly popisnými domků, v nichž majitelé koní v obci žili.

Oválný darmovis patřil podle vyrytých nápisů provozovateli staré zájezdní hospody na čísle popisném 120. Nápisy dále prozrazují, že se majitel darmovisu jmenoval Franz Just, a že žil v obci Braunseifen, jak se původně obec jmenovala, než ji po osvobození od nacismu v roce 1945 přejmenovali na Ryžoviště. Podobně jako většina obyvatel byl Just německé národnosti, jak to bylo běžné i v ostatních obcích a městech Sudet.

Popelník patříval cihláři Titzovi

.

Braunseifen na popelníku. Tak se až do konce druhé světové války a následného odsunu původního německého obyvatelstva jmenovala obec Ryžoviště. Foto: Deník/Karel Janeček

Druhý darmovis je kulatý a jeho vlastník bydlel na čísle popisném 238. I tam sídlila zájezdní hospoda ve směru na Kněžpole. Miniaturní, ale neméně zajímavé je plechové víčko z pivní lahve, vyrobené v Bruntále. Pivovar už ve městě dávno nefunguje, takže se křehký vršek stal cennou sběratelskou relikvií. Provozovatelem pivovaru v Bruntále byl Řád německých rytířů, a tak na víčku nechybí emblém řádového kříže.

Po živnostníkovi Titzovi zbyl historikovi keramický popelník. Na popelníku je napsáno Hafner, což znamená kamnář. „Titz v Ryžovišti provozoval cihelnu a vyráběl kachle. Popelník byl zřejmě reklamním suvenýrem jeho firmy," rozmítal Rechtorik. Neméně zajímavý je nejnovější přírůstek historikovy sbírky. Jedná se o fotografickou knihu psanou v německém jazyce o Rýmařovsku.

Téměř každá strana knihy obsahuje dvě nebo tři fotografie bývalého rýmařovského okresu. Knihu se Františku Rechtorikovi podařilo získat v dražbě na německém internetovém portálu. „Pokud člověk něco sbírá, musí mít přehled a pořád musí sledovat, co se kde objeví," dodal nadšený historik.