Víte, kde je sběrný dvůr nejbližší vašemu bydlišti? Pokud ne, tak zřejmě zatím patříte ke dvěma třetinám obyvatel republiky, kteří se ještě nenaučili likvidovat elektroodpad tak, aby to neškodilo životnímu prostředí. Průzkum, který pro kolektivní systémy Asekol, Ekolamp a Elektrowin zpracovala agentura Markent, ukázal, že elektroodpad recykluje třetina tuzemských domácností.

Po pěti letech, od kdy v republice zpětný sběr elektrozařízení existuje, to je slušný výsledek. Nicméně zhruba třetina Čechů si stále myslí, že zářivky a malé elektrospotřebiče patří do běžného odpadu. „Je patrná menší ochota veřejnosti vynaložit vlastní úsilí na odevzdání spotřebiče k recyklaci,“ popsal Alexandr Hanousek ze společnosti Ekolamp jedno z úskalí rozšíření třídění elektroodpadu.

Lidé nejčastěji odevzdávají k ekologické likvidaci kopírky, ledničky a elektrické sekačky na trávu. Zpětný odběru elektrozařízení se sice mezi lidmi rozšiřuje, ale ubývá jejich ochota jít kvůli s nefungujícím spotřebičem někam daleko. Češi by nejraději měli sběrné domy přímo u nosu. To ale neznamená důvod k panice. Odborníci předpokládají, že lidí, kteří vozí vysloužilé spotřebiče do speciálních sběren, bude přibývat.

„Díky informačním kampaním se zvyšuje povědomí lidí o principech fungování systému zpětného odběru,“ řekl včera Jan Vrba ze společnosti Asekol. Síť sběrných míst se stále rozšiřuje. „Dnes společně pokrýváme 93 % populace. Daří se nám stále zvyšovat míru sběru. Jen za rok 2009 jsme zaznamenali společný meziroční nárůst o 33 %,“ komentoval úspěchy sběrných společností Asekol, Ekolamp a Elektrowin Roman Tvrzník
z Elektrowinu.

Do kolektivního systému sběru elektroodpadu je zapojeno šest firem. Kromě zmíněných to je OFO-recykling, Retela a Rema. Výrobci a dovozci mají od srpna 2005 povinnost zajistit zpětný odběr, zpracování a odstranění starých elektrospotřebičů. Náklady na to má pokrýt recyklační poplatek, který je uveden odděleně od ceny nově kupovaných spotřebičů. Slouží na likvidaci zboží vyrobeného do poloviny srpna 2005.

(čtk)