Děti z krnovské Základní školy v Žižkově ulici přišel podpořit i místostarosta Michal Brunclík.

Připomněl jim, že v roce 1918 Češi svou radost z rozpadu Rakousko Uherské monarchie a získání vlastního státu vyjádřili tím, že vysadili tisíce stromů, aby jim připomínaly významný milník našich dějin.

„Těmto lípám se začalo říkat stromy republiky. Často byly ověšeny stuhami trikolory, zpívala se u nich hymna a ke kořenům se vkládala pouzdra se vzkazy dalším generacím. Tyto stromy se sázely i v dalších letech, když si lidé chtěli připomenout význam slov jako svoboda a demokracie. Sázely se k se desátému i padesátému výročí republiky. Proto také my tu při historickém výročí společnými silami vysadíme lípu,“ uvedl Brunclík s tím, že za 20 let tudy budou dnešní žáci procházet se svými dětmi, a vyprávět jim o dnešním sázení.

LÍPA vysazená před krnovskou školou v Žižkově ulici je jedním z mnoha stromů republiky, které nám budou připomínat oslavy 100 výročí vzniku Československa.Zdroj: Deník / František Kuba

Ředitelka školy Monika Ondrová připomenula, že sázení lípy není jediná akce, která připomíná sté +výročí. Žáci besedovali s kronikářem Vladimírem Bluchou, soutěžili v dějepise i zeměpise, pořádali hudební soutěž Ta naše písnička česká, a došlo i na sport.

„Měřili jsme za jak dlouho jsme schopni uběhnout 100 kilometrů a na výletě jste si počítali kilometry. Společnými silami bychom čtyřikrát obešli naši republiku,“ rekapitulovala Monika Ondrová.

„Až tudy jednou půjdete s dětmi a možná i s vnuky, můžete jim říct: do té školy jsem chodil a byl jsem u toho, když se lípa sázela. Žáci, nezapomeňte, kde máte své kořeny,“ uvedla ředitelka školy.